Drewniane domy - czy warto?

Drewniane domy - czy warto?

Budowa domu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Własna przestrzeń, ogród, w którym przy filiżance kawy można delektować się słoneczną pogodą to cel, do którego dąży niejedna rodzina. Jednak sam proces powstawania domu to wielkie wyzwanie - nie tylko finansowe, ale także organizacyjne. Przede wszystkim należy podjąć decyzję, z jakiego materiału zostanie wybudowane nasze lokum. Choć wciąż ogromną popularnością cieszą się domy murowane, to coraz częściej stawiamy na wytrzymałe i naturalne drewno.

Czy warto budować domy z drewna? Jakie są ich zalety i jak wypadają na tle murowanego budownictwa? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania, znajdziesz je w naszym artykule!

drewniany dom, ile kosztuje drewniany dom,

Dlaczego warto postawić dom z drewna?

Drewniane domy kojarzą Ci się z domkami letniskowymi wątpliwej jakości lub starodawnymi i nieszczelnymi chatami? Nowoczesne technologie znacząco odmieniły wizerunek drewnianego budownictwa. Obecnie drewniane domy są energooszczędne, funkcjonalne, trwałe i atrakcyjne wizualnie, a ich ceny nie są bardzo wysokie. Ich niewątpliwą zaletą jest szybki czas budowy. W zależności od tego, na jaką technologię się zdecydujesz, Twoje nowe gniazdko może powstawać kilka miesięcy lub parę tygodni. To ogromny atut - nie wszyscy mogą sobie pozwolić na długi czas oczekiwania na nowe lokum. Ponadto odpowiednio zaimpregnowane drewno jest trwałym i praktycznym materiałem konstrukcyjnym, który posiada umiejętność samoregulacji poziomu wilgotności. To z kolei, przekłada się na korzystny mikroklimat, który panuje we wnętrzu drewnianej budowli. Dlatego też, domy z drewna zarówno całoroczne, jak i letniskowe cieszą się dobrą sławą - ich mieszkańcy podkreślają, że są przyjazne w użytkowaniu. Kolejnym bardzo istotnym plusem domów drewnianych są atrakcyjne ceny ich budowy.

drewniany dom, ile kosztuje drewniany dom, budowa drewnianego domu

Domki letniskowe

Wiele osób marzy o domku letniskowym w jakimś zacisznym miejscu, w lesie lub nad jeziorem, by podczas długich weekendów wypoczywać na łonie natury. Domki letniskowe stworzone z drewna doskonale sprawdzają się w tej roli. Są niewielkich rozmiarów i nie są na stałe zespolone z podłożem. Powstają w halach w ciągu kilku dni. Funkcjonalnie zaaranżowane i wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty stają się wygodnym i przytulnym wakacyjnym gniazdkiem. Ich atrakcyjna cena przyciąga wielu miłośników natury, którzy lubią od czasu do czasu uciec od zgiełku wielkiego miasta. Domki letniskowe z drewna od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. A jak wygląda sytuacja związana z całorocznymi domami z drewna?

Domy szkieletowe

Ta technologia budowania domów popularna jest zwłaszcza w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz w krajach skandynawskich. W Polsce pierwsze tego typu domy drewniane powstawały w technologii kanadyjskiej, która szybko zyskała popularność zwłaszcza ze względu na tempo montażu oraz atrakcyjne ceny. Jednak wraz z upływem czasu domy kanadyjskie zaczęły wzbudzać coraz więcej kontrowersji. Przyczyną tego stanu były liczne błędy popełniane podczas budowy, które wpływały na zmniejszenie trwałości tego rodzaju domów. Jednak należy mieć na uwadze że metoda została udoskonalona, a obecne domy drewniane całoroczne nie przypominają swoich pierwowzorów.

Współcześnie, coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy skandynawskie, których technologia wyróżnia się dużo lepszymi parametrami. Wraz ze wzrostem popularności tego rodzaju budownictwa, przybyło wielu fachowców, którzy potrafią stworzyć domy drewniane zgodnie z założeniami projektowymi oraz obowiązującymi normami. Dziś, domy tworzone metodą szkieletową z drewna są nie tylko trwałe, ale także energooszczędne. Proces ich budowy jest znacznie mniej energochłonny niż w przypadku budowy tradycyjnej.  Warto także zaznaczyć, że drewno jest surowcem odnawialnym, a sam proces wytwarzania materiałów oraz budowy wywołuje niewielką emisję dwutlenku węgla do atmosfery w porównaniu do tradycyjnych technologii stosujących beton.

Szkieletowe domy drewniane tworzone są według gotowych projektów budowlanych, a na miejsce docierają  w formie prefabrykatów otwartych lub zamkniętych. Prefabrykaty otwarte dostarczane są na plac budowy w wielu elementach, a ich montaż następuje na miejscu. Budowa trwa od trzech tygodni do paru miesięcy w zależności od wielkości projektu i jego skomplikowania. Natomiast prefabrykaty zamknięte przyjeżdżają na miejsce w postaci gotowych elementów. Ściany są wykończone od zewnątrz oraz od wewnątrz, posiadają otwory okienne i drzwiowe, a nawet zabudowane instalacje elektryczne. To domy pod klucz, w których można zamieszkać niemalże od razu. Ich czas wykonania trwa od jednego do dwóch tygodni. Należy jednak mieć na uwadze, że montaż budynku z prefabrykatów zamkniętych wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu.

dom szkieletowy, drewniany dom, ile kosztuje dom drewniany, budowa drewnianego domu

Domy z bali

Domy z bali to dość popularny rodzaj całorocznych domów drewnianych. Tego typu budynek powstaje z bali, które układa się poziomo. Ich tradycyjny wygląd zachwyca wielu klientów, którzy decydują się ich budowę.Zazwyczaj projekty tego rodzaju zakładają podkreślenie i pełną widoczność naturalnych elementów konstrukcyjnych, nie tylko na zewnątrz ale także i wewnątrz domu. Dzięki temu zabiegowi lokal prezentuje się klasycznie i nabiera niepowtarzalnego charakteru. Oczywiście biura architektoniczne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i coraz częściej spotykane są projekty domów z bali, które zakładają wyłożenie wewnętrznych ścian płytami kartonowo-gipsowymi. Dzięki temu, dom z zewnątrz wygląda klasycznie, a w środku jest nowoczesny i urządzony zgodnie z gustem właścicieli. Jeżeli planujesz wybudować tego typu dom z bali licz się z wyższymi kosztami związanymi z wykończeniem ścian i sufitów oraz z dłuższym czasem wykonania projektu. Jego realizacja może wydłużyć się nawet o trzy miesiące.

drewniany dom, dom z bali, ile kosztuje dom z bali

Technologia  Hüttemann Brettschichtholz Elemente

Czyli technologia budowa domów z wykorzystaniem drewnianych klocków, która popularna jest w krajach europejskich. Na naszym rynku to wciąż nowość. Domy powstają z prefabrykatów występujących w kilku standardowych rozmiarach, stworzonych z drewna klejonego warstwowo. Tego rodzaju drewno jest trwałe i masywne. Jego współczynnik przenikania ciepła z pewnością może konkurować ze standardowymi domami energooszczędnymi. Ogromną zaletą tej technologii jest szybki i prosty montaż, który na uprzednio przygotowanym fundamencie trwa 3-4 dni! Cena budowy domu tą technologią jest bardzo atrakcyjna co również wpływa na błyskawicznie rosnącą popularność tego rodzaju budynków. Niestety, w naszym kraju wciąż niewiele firm specjalizuje się w budowie tego typu domów.

Dom drewniany czy murowany?

Wciąż zastanawiasz się, czy lepiej wybrać tradycyjny dom murowany, czy nowoczesny dom drewniany? Każda z tych opcji ma swoje wady oraz zalety. Zapoznaj się z naszym porównaniem,  a następnie weź pod uwagę potrzeby swojej rodziny.

Czas budowy

Pierwsza istotna kwestia, którą należy rozważyć to tempo budowy. Jeżeli chcesz jak najszybciej przeprowadzić się do nowego lokum lepiej postaw na domy drewniane. Ich czas powstawania jest znacznie krótszy niż domów murowanych. W przypadku tych pierwszych okres oczekiwania wynosi maksymalnie kilka miesięcy. Natomiast na przeprowadzkę do tradycyjnego  domu murowanego będziesz czekać mniej więcej dwa lata.

Trwałość

Domy z drewna choć powstają szybciej, cechują się także mniejszą żywotnością. Jeżeli pragniesz stworzyć gniazdko dla wielu przyszłych pokoleń, lepiej postaw na technologię murowaną.

Fundamenty

Domy drewniane charakteryzują się lekką konstrukcją, dzięki czemu można zaoszczędzić na wykonaniu fundamentów. Ponadto możesz postawić tego typu budynek nawet na działkach o niewielkiej nośności, na których budowa domu murowanego ze względu na jego ciężar byłaby niemożliwa.

Ekologia

Metoda murowana pozwala na tworzenie budynków energooszczędnych oraz pasywnych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku domów drewnianych, należy jednak pamiętać, że proces ich budowy jest zdecydowanie mniej energochłonny niż w przypadku budowy tradycyjnej. Ponadto drewno jest surowcem odnawialnym, a proces wytwarzania materiałów oraz samej budowy wywołuje znacznie niższą emisję dwutlenku węgla do atmosfery niż w przypadku technologii stosujących beton. Decydując się na dom energooszczędny można ubiegać się o dofinansowanie nawet do 50 000 zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej!

Akustyka pomieszczeń

Domy drewniane nie zapewniają tak dobrej akustyki jak tradycyjne domy murowane. Dlatego należy je budować z dala od ruchliwych ulic. Odnosi się to również do izolacji akustycznej między pokojami oraz piętrami. Żeby wytłumić hałas należy użyć wysokiej jakości materiałów wygłuszających.

Instalacje

Dużą zaletą nowoczesnych domów drewnianych jest niezwykła łatwość w ulokowaniu instalacji. Ponieważ drewno jest materiałem miękkim i prostym w obróbce, wszelkie modernizacje oraz układanie nowych instalacji powinny przebiegać bezproblemowo. W domach murowanych proces ten jest znacznie trudniejszy i generuje zdecydowanie wyższe koszty.

Koszty

Domy drewniane budowane metodą szkieletową są tańsze niż tradycyjne domy murowane. Za całoroczny dom drewniany kanadyjski lub stworzony z drewna klejonego zapłacimy około 1 400 zł/m2. Natomiast dom stworzony zgodnie z technologią skandynawską będzie nas kosztował mniej więcej 1 550 zł/m2. Domy pod klucz będą droższe o około 600 zł/m2. Najwięcej zapłacimy za domy z bali. Ich ostateczna cena może nawet przekroczyć koszty budowy domu murowanego. Za dom z bali pod klucz zapłacimy od 2 300 do 3 000 zł/m2.

Dom murowany Dom drewniany
Czas budowy mniej więcej 2 lata

kilka miesięcy

TrwałośćBardzo dobra Gorsza niż w przypadku domów murowanych
FundamentySolidne, wytrzymujące wysoki ciężarLżejszy fundament
EkologiaBardziej ekologiczny
AkustykaBardzo dobraSłaba

Instalacje

Modernizacja lub zakładanie nowych instalacji jest droższe i trudniejszeBardzo łatwe rozprowadzenie, modernizacja lub zakładanie nowych
KosztyDroższe rozwiązanieTańsze rozwiązanie (wyjątkiem są domy z bali)

dom drewniany, ile kosztuje budowa domu z drewna

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko solidnych nakładów finansowych ale również naszego zaangażowania. Jak widać z powyższych rozważań nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która technologia budowania domu jest lepsza. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji oraz zasobności portfela. Jeżeli zależy nam na oszczędnościach i chcemy zamieszkać w nowym lokum jak najszybciej, warto postawić na nowoczesny dom drewniany. Gdy nie śpieszy się nam z przeprowadzką, mamy dużo czasu oraz przygotowany budżet i chcemy stworzyć dom dla wielu przyszłych pokoleń tradycyjna technologia murowana może okazać się korzystniejszym rozwiązaniem.

Jeżeli szukasz praktycznych porad sprawdź, ile kosztuje remont mieszkania oraz czy wybrać ogrzewanie podłogowe, czy tradycyjne grzejniki!

Polub nas na Facebooku

Zapisz się na nasz Newsletter

Nie przegap najciekawszych artykułów oraz wyjątkowych okazji z naszym serwisie.


Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Aby otrzymywać newsletter musisz wykonać jeszcze tylko dwa kroki:

  1. Sprawdź swój e-mail – wiadomość powinna już tam być.
  2. Kliknij na link umieszczony w tej wiadomości, aby potwierdzić prenumeratę.

I gotowe!

Zapisałeś się do naszego newslettera już wcześniej.