Stół do jadalni - jak wybrać odpowiedni?

Stół do jadalni - jak wybrać odpowiedni?

Zastanawiasz się, jak urządzić wygodną jadalnię dla swojej rodziny? A może rozważasz, jaki stół najlepiej sprawdzi się w małym mieszkaniu? Okrągły, czy może prostokątny? Jakie wymiary powinien mieć stół dla dwóch osób, a jakie dla sześcioosobowej rodziny? Jeżeli zadajesz sobie te pytania, trafiłeś w odpowiednie miejsce!


Ergonomia w jadalni jest niezwykle istotna. Urządzając wnętrze warto rozważyć kształt stołu oraz jego wielkość. Mebel właściwie dopasowany do potrzeb domowników, sprzyja wspólnym posiłkom, które umacniają rodzinne więzi.


Stół okrągły czy prostokątny? Jaki lepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu?


Jeżeli dysponujesz dużą jadalnią możesz wybrać każdy rodzaj stołu. Jednak jeżeli metraż, który możesz przeznaczyć na mebel jest niewielki powinieneś rozważyć zalety i wady kanciastych, jak i okrągłych stołów.

jak wybrać stół do jadalni

Stoły kwadratowe i prostokątne są dość uniwersalne. Świetnie prezentują się, gdy są przysunięte do jednej ze ścian - tym sposobem oszczędzasz miejsce w pomieszczeniu. Jeżeli masz gości, wystarczy, że odsuniesz stół od ściany, a zyskasz dodatkową przestrzeń dla nowych uczestników kolacji. Pamiętaj jednak, że podczas przyjęcia niektóre osoby będą musiały usiąść blisko rogów mebla, co nie jest zbyt wygodne. Ponadto, rozmowa przy stole nie będzie tak swobodna jak w przypadku stołu okrągłego - wymiana zdań między osobami znajdującymi się po tej samej stronie, będzie wymagała niewygodnego odwracania się. Stół okrągły najlepiej wygląda na środku pokoju - niestety umieszczony w jego rogu wciąż zajmuje dużo miejsca. Jego główną zaletą jest brak kantów, dzięki czemu łatwiej się wokół niego przemieszczać. To szczególnie ważne, gdy w domu są dzieci - nie musisz się martwić, że nabiją sobie guza podczas beztroskich zabaw. Ponadto, przy okrągłym stole każdy domownik ma równorzędne miejsce, a wszyscy biesiadnicy mogę ze sobą swobodnie rozmawiać.

cegła na ścianie, stół dla 4 osób, mały stół

Ile miejsca przy stole powinna mieć jedna osoba?

Stół powinien przede wszystkim pasować do wymagań naszej rodziny. Ważne, aby każdy jej członek mógł wygodnie przy nim usiąść i zjeść posiłek. Najlepiej, aby dla jednej osoby przeznaczyć minimum 60 cm wzdłuż krawędzi stołu. Jeżeli mamy taką możliwość, lepiej powierzchnię tę zwiększyć nawet do 75 cm. Głębokość, która zapewni nam komfortowe spożywanie kolacji to 40 cm. Wówczas bez problemu ustawimy przed jedzącym duży talerz obiadowy oraz kieliszek. Oznacza to, że dla jednej osoby powinniśmy przy stole przeznaczyć około 60 x 40 cm. Jeżeli mamy czteroosobową rodzinę, stół powinien mieć wymiary nie mniejsze niż 120 x 80 cm. Jeżeli zajdzie taka konieczność, powierzchnia dla jednej osoby może zostać zmniejszona do 55 x 35 cm. Nie zapominaj także o krzesłach! One również stanowią ważny element Twojej jadalni. Ich siedzisko powinno znajdować się 45 - 50 cm nad podłogą. Jedno krzesło zajmuje mniej więcej 60 cm przy stole. Jeżeli chcemy ustawić w jednym rzędzie trzy krzesła, potrzebujemy 180 cm, jeśli dwa - 120 cm.

stół rozkładany, stół okrągły, stół na dwanaście osób

Stół dopasowany do Twoich potrzeb

Stół musi pasować do stylu życia Twojej rodziny. Ważne, żeby każdy domownik miał przy nim wygodne miejsce. Zastanów się również, czy często przyjmujesz gości i organizujesz przyjęcia. Wówczas, zdecydowanie przyda Ci się większy stół. Jeżeli dysponujesz odpowiednią przestrzenią, możesz od razu zdecydować się na zakup dużego mebla - stół na 12 osób sprawdzi się w przestronnym salonie. W innym przypadku postaw na praktyczny stół rozkładany.

stół na 12 osób

Gdzie ustawić stół?

Kuchnia to serce naszego domu i często właśnie tutaj ustawiamy stół. Jeżeli kuchnia jest duża i przestronna możemy zdecydować się na stół okrągły. Jeżeli jest niewielkich rozmiarów warto ustawić stół przy ścianie. Pamiętaj, że jeżeli chcesz przy jednej jego krawędzi posadzić dwie osoby, Twój mebel powinien mieć minimum 120 cm długości!

Jeżeli Twoja kuchnia jest otwarta na salon, stół może stanowić naturalną granicę między częścią kuchenną, a wypoczynkową. To wygodne rozwiązanie jest bardzo powszechne. Ponieważ stół znajduje się blisko aneksu, jego nakrywanie zajmuje niewiele czasu. Unikniesz również noszenia gorących potraw na drugi koniec pokoju.

Stół możesz także postawić w salonie tworząc w nim przestrzeń jadalną. Zadbaj, by stół z krzesłami pasował do części wypoczynkowej i tworzył z nią spójną całość. Unikniesz wówczas wrażenia chaosu, a całe pomieszczenie będzie wyglądało spójnie i stylowo. Nowoczesne stoły doskonale prezentują się w minimalistycznych wnętrzach, natomiast drewniane w rustykalnych lub skandynawskich.

stół rozkładany, stół okrągły

Kupując stół:

  1. Zastanów się, ile osób będzie przy nim codziennie jadać posiłki

  2. Jeżeli często przyjmujesz gości kup większy stół, a jeśli nie masz dostatecznie dużo miejsca - postaw na praktyczny stół rozkładany

  3. Przemyśl gdzie ustawisz stół i ile miejsca możesz na niego przeznaczyć

  4. Stół okrągły pięknie prezentuje się na środku pokoju, nie ma kantów i każda siedząca przy nim osoba ma równorzędną pozycję. Doskonale sprawdza się podczas przyjęć ponieważ sprzyja rozmowie

  5. Stół prostokątny dobrze wygląda zarówno na środku pokoju, jak i przy ścianie. Świetnie sprawdzi się także, jako miejsce do pracy

  6. Dla jednej osoby przy stole powinieneś przeznaczyć minimum 60 x 40 cm, co oznacza, że stół dla czteroosobowej rodziny nie może mieć mniej niż 120 x 80 cm.

  7. Stoły rozkładane są niezwykle praktyczne - z łatwością dopasujesz je do aktualnych potrzeb


Urządzając strefę jadalną pamiętaj, aby uwzględnić potrzeby wszystkich domowników. Warto stworzyć miejsce, które będzie sprzyjało długim rozmowom podczas codziennych posiłków.

Polub nas na Facebooku

Zapisz się na nasz Newsletter

Nie przegap najciekawszych artykułów oraz wyjątkowych okazji z naszym serwisie.


Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Aby otrzymywać newsletter musisz wykonać jeszcze tylko dwa kroki:

  1. Sprawdź swój e-mail – wiadomość powinna już tam być.
  2. Kliknij na link umieszczony w tej wiadomości, aby potwierdzić prenumeratę.

I gotowe!

Zapisałeś się do naszego newslettera już wcześniej.