Oświetlenie LED vs zwykłe żarówki - czym kierować się przy zakupie żarówki LED

Oświetlenie LED vs zwykłe żarówki - czym kierować się przy zakupie żarówki LED

Szukasz mądrych oszczędności? Zastanawiasz się, czy wymiana zwykłych żarówek na żarówki LED przyniesie Ci wymierne korzyści finansowe?


Wysokie zużycie prądu dotyka nas zwłaszcza w okresie jesienno-zimowy, kiedy już o godzinie 16 jest naprawdę ciemno. To właśnie wtedy rachunki za prąd rosną diametralnie obciążają domowy budżet. Czy warto w takim razie zainwestować w żarówki energooszczędne?


Żarówki Led cieszą się coraz większą popularnością. Czy rzeczywiście są znacznie lepsze od zwykłych i znanych nam od dawna żarówek wolframowych?

Tradycyjne żarówki


Elementem świecącym tradycyjnej żarówki jest drucik znajdujący się w jej wnętrzu i stworzony z trudno topliwego materiału. Może to być na przykład platyna lub najczęściej stosowany wolfram. Jednak im wyższa jest temperatura, tym szybciej dochodzi do przepalenia się żarówki. Wówczas powstaje ciemny nalot, który powoduje, że pokój nie jest odpowiednio oświetlony. Największym minusem standardowych żarówek jest ich niska trwałość. Do oświetlenia wnętrza wykorzystują one tylko 5% pobieranej energii elektrycznej - cała reszta skupia się na wytwarzaniu ciepła.


Klasyczna żarówka o mocy 100 watów  na skutek przepisów unijnych w 2009 roku  została wycofana ze sklepów. W późniejszym czasie zakazano także sprzedaży żarówek o mniejszej mocy. Dlaczego? Unia Europejska kierowała się ich wysoką energochłonnością. Tego rodzaju żarówki niechlubnie wyróżniają się najniższą skutecznością świetlną na rynku. Jak to się jednak stało, że wciąż możemy kupić “zwykłe” żarówki w sklepie? Producenci omijają prawo unijnie i oferują żarówki do celów specjalnych. Dlatego też, wciąż spotykamy w sklepach produkty, na których widnieje informacja, że nie są one przeznaczone do użytku domowego.


Tradycyjna żarówka jest znacznie tańsza niż energooszczędna, jednak jej czas  świecenia jest zdecydowanie krótszy. Oznacza to, że w ciągu roku musimy regularnie wymieniać żarówki. Tego typu oświetlenie zużywa także znacznie więcej prądu.Zalety:

 • Niska cena - kilka złotych;

 • CRI (współczynnik oddawania koloru) - 100;

Wady:

 • Okres świecenia jest krótki, często dochodzi do przepalenia żarówki;

 • Pobierają znaczną część energii jednak tylko 5% wykorzystane zostaje do oświetlenia - reszta wytwarza ciepło;

 • Wycofane przez Unię Europejską z powodu wysokiej energochłonności;

 • Pracują przez około 1000 godzin;

żarówki led

Świetlówki kompaktowe


Świetlówka kompaktowa ma zazwyczaj kształt litery “U” lub spirali. Składa się ze szklanych rurek, które wypełnione są oparami rtęci oraz argonu. W momencie wyładowania elektrycznego powstaje promieniowanie ultrafioletowe. Wnętrze rurek pokryte jest farbą (luminoflorem), która zmienia niewidzialne promieniowanie UV na światło widzialne dla człowieka. Stąd nazwa - kompaktowe świetlówki fluorescencyjne. Ich główną zaletą jest energooszczędność - emitują taką samą ilość światła co żarówki tradycyjne zużywając przy tym aż 65 - 80% mniej prądu. Jednak upływ czasu powoduje, że spada ilość wysyłanego światła, nawet o 30% pierwotnej mocy. Tego rodzaju żarówki dają możliwość doboru barwy światła od ciepłej po zimną. Wadą świetlówek jest stosunkowo długi czas rozświetlania - zanim uzyskamy jasne światło, minie kilka lub nawet kilkanaście sekund. Co prawda niektórzy producenci oferują świetlówki kompaktowe “quick start”, jednak nie powinny się one znajdować w miejscach, w których światło jest często włączane i wyłączane, ponieważ wpływa to negatywnie na ich żywotność. Żarówki pobierają także najwięcej mocy elektrycznej w chwili rozświetlania. Kolejnym istotnym minusem tego rodzaju oświetlenia jest zawartość toksycznej rtęci. Należy pamiętać o tym, iż nie należy ich wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci.


Zalety:

 • Duży wybór kształtów i rodzajów światła;

 • Oświetlenie dekoracyjne;

 • Odpowiednie użytkowanie przekłada się na długą żywotność świetlówki (nawet do 10 lat);

 • Mniejsze zużycie prądu, nawet o 65 - 80% w stosunku do tradycyjnych żarówek;

 • Klasa energetyczna A lub B;

 • Czas pracy - od 6 000 do 15 000 godzin;


Wady:

 • Wyższa cena  - od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych;

 • Mniejsza żywotność przy częstym włączaniu i wyłączaniu świetlówki;

 • Mogą być męczące dla oka ponieważ światło wytwarzane przez świetlówki posiada właściwość tętnienia strumienia świetlnego;

 • Długi czas rozświetlania;

 • CRI świetlówek kompaktowych to zazwyczaj 82;

 • Niebezpieczeństwo podczas stłuczenia spowodowana zawartością rtęci;

 • Konieczność utylizacji we wskazanym miejscu;

Żarówki LED


Jeszcze do niedawna w naszych domach żarówki LED stanowiły jedynie element dekoracyjny lub uzupełniały główne źródło oświetlenia. Dziś ich popularność znacząco wzrasta. Żarówki LED tworzą małe diody elektroluminescencyjne, które umieszczone są w oprawie pozwalającej na zamontowanie ich tam, gdzie wcześniej znajdowały się żarówki wolframowe. Podstawowym problemem związany z tym rodzajem oświetlenia jest ilość emitowanego światła oraz cena - która jest znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Producenci zdają sobie sprawę z ograniczeń oświetlenia LEDi oferują coraz doskonalsze rozwiązania.

Zalety:

 • Natychmiastowy start;

 • Bardzo szybko osiągają pełną jasność (poniżej 1 sekundy);

 • Trwałość nawet do 25 lat;

 • Prawie się nie nagrzewają;

 • Są niewrażliwe na włączanie i wyłączanie;

 • Nie zawierają toksyn (na przykład rtęci);

 • Zużycie energii jest mniejsze w stosunku do żarówek tradycyjnych nawet o 90%!

 • Żywotność wynosi od 50 000 godzin co daje niemal 6 lat nieustannego świecenia;

 • Światło żarówek LED jest przyjemniejsze niż to wytwarzane przez świetlówki kompaktowe, ponieważ nie daje efektu migotania;

Wady:

 • Wysoka cena (która szybko się zwraca z racji niższych rachunków za prąd);

 • Żarówki LED emitują zwykle zimne światło, jednak niektórzy producenci oferują także produkty wytwarzające światło o ciepłej barwie;

Żarówki LED a świetlówki kompaktowe

Zarówno żarówki LED, jak i świetlówki kompaktowe to oświetlenie energooszczędne. Jednak różnice między tymi produktami są dość znaczące.Przede wszystkim zostały wykonane z zupełnie innych materiałów. Żarówki LED stworzone zostały z w pełni bezpiecznych elementów, natomiast świetlówki zawierają niebezpieczną dla zdrowia rtęć. Należy pamiętać o ich odpowiedniej utylizacji. Kolejną różnicą jest szybkość naświetlania - świetlówki kompaktowe potrzebują znacznie więcej czasu by się rozgrzać, a co za tym idzie - by zacząć emitować maksymalną ilość światła.


Jak wyglądają oszczędności na przykładzie żarówki tradycyjnej oraz oświetlenia LED?


Załóżmy, że cena energii elektrycznej za 1 kWh wraz z opłatą przemysłową wynosi 55 groszy. Sprawdźmy, ile wyniosą nas rachunki za jedną żarówkę, która będzie świeciła przez 5 godzin dziennie przez 5 lat.

Tradycyjna żarówkaOświetlenie LED
Moc1000 W12 W
Ilość godzin pracy w roku 1825 1825
Całkowita ilość godzin pracy91259125
Ilość lamp do wymiany 90
Średnia cena lampy3 zł30 zł
Koszt zakupu lamp30 zł30 zł
Zużycie energii 182.5 kWh21.9 kWh
Cena energii elektrycznej0, 55 gr0, 55 gr
Roczny koszt zużycia energii100.38 PLN12.04 PLN
Całkowity koszt zużycia energii501.88 PLN60.23 PLN
Suma kosztów (koszt źródeł światła + koszt energii)531.88 PLN90.22 PLN

Oznacza to, że wymieniając zwykłą żarówkę, na oświetlenie LED nasz zysk wynosi 441,65 zł w ciągu pięciu lat. Wyobraź sobie teraz, że wymieniasz wszystkie żarówki w domu na produkty energooszczędne! Warto szukać mądrych oszczędności, a oświetlenie LED z pewnością sprzyja domowemu budżetowi.

Wyliczenia stworzone za pośrednictwem strony: http://www.led-pol.com

 żarówki led

Na co zwrócić uwagę kupując żarówki LED?

 1. Moc żarówki - oświetlenie LED jest najbardziej energooszczędnym na rynku, dlatego też, w sklepach znajdziesz lampy 5-10 W. Wynika to z tego, że ten rodzaj oświetlenia pobiera niewiele energii. Jak w takim razie wybrać odpowiednik tradycyjnej żarówki? Dokładnie czytaj opakowania i sugeruj się danymi podanymi przez producenta.

 2. Strumień świetlny - mierzony jest w lumenach. Dzięki niemu dowiedz się, ile światła emituje dana żarówka.

 3. Barwa światła - należy pamiętać, że LEDy wytwarzają zazwyczaj zimniejsze światło niż zwykłe żarówki. Jednak niektórzy producenci oferują oświetlenie LED w ciepłym zabarwieniu.

 4. Regulacja natężenia światła - możliwa jest w przypadku zwykłych żarówek. Natomiast jeśli decydujesz się na oświetlenie LED upewnij się, czy możesz je wykorzystać do działania ze ściemniaczem.

 5. Kupuj żarówki LED w sprawdzonych miejscach - tylko wtedy możesz być pewien, że płacisz za produkt wysokiej jakości, a nie chińską podróbkę.

 6. Żarówki LED są energooszczędne, jednak ze względu na wysoki koszt początkowy, warto stosować ten rodzaj oświetlenia w miejscach, gdzie światło jest włączone codziennie przez minimum 4 godziny.

Oświetlenie LED to dobry sposób na znalezienie dodatkowych oszczędności w naszym domowym budżecie. Choć koszt początkowy wymiany żarówek może być wysoki- szybko zwróci się i to ze sporą nawiązką.

Polub nas na Facebooku

Zapisz się na nasz Newsletter

Nie przegap najciekawszych artykułów oraz wyjątkowych okazji z naszym serwisie.


Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Aby otrzymywać newsletter musisz wykonać jeszcze tylko dwa kroki:

 1. Sprawdź swój e-mail – wiadomość powinna już tam być.
 2. Kliknij na link umieszczony w tej wiadomości, aby potwierdzić prenumeratę.

I gotowe!

Zapisałeś się do naszego newslettera już wcześniej.