Ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki? Co wybrać?

Ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki? Co wybrać?

Gdy za oknem prószy śnieg, a temperatura spada poniżej zera zaczynamy doceniać nasz ciepły dom, w którym możemy znaleźć schronienie przed zimnem i wiatrem. Przytulne cztery kąty są naszym azylem - możemy w nim przysiąść z kubkiem gorącej kawy i przez okno obserwować wirujący śnieg i zasypane białym puchem drogi.

Ogrzewanie jest niezwykle istotne w każdym mieszkaniu. Dlatego ważne jest, aby już na etapie remontu dokładnie wiedzieć, jaki typ ogrzewania nas interesuje. Zastanawiasz się, czy postawić na tradycyjne grzejniki, czy może na nowoczesne ogrzewanie podłogowe? Przedstawimy Ci zarówno wady, jak i zalety każdego z tych rozwiązań. Liczymy, że dzięki naszemu zestawieniu wybierzesz opcję, która najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu.


Tradycyjne grzejniki

To rozwiązanie wykorzystywane w naszych domach od bardzo dawna. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe, rezygnując ze standardowych grzejników. Czy to oznacza, że tradycyjne kaloryfery nie mają żadnych atutów?

Do największych zalet grzejników możemy zaliczyć między innymi nieskomplikowaną instalację, która nie sprawia problemów wykonawcom. Co istotne, kaloryfery mogą zostać zamontowane w wykończonych wnętrzach, po zakończeniu budowy. Ponieważ najistotniejsze elementy instalacji są cały czas dostępne, łatwiej jest naprawić lub wymienić grzejnik. Należy mieć również na uwadze, że to tańsza opcja, dzięki której nasz budżet remontowy nie zostanie nadmiernie obciążony. Na rynku istnieje ogromny wybór grzejników - bez trudu znajdziesz model o odpowiedniej mocy, który będzie spełniał także Twoje wymagania estetyczne.

Jakie są wady zastosowania tradycyjnych grzejników? Choć w sklepach jest coraz większy wybór różnorodnych, także designerskich modeli, większość standardowych kaloryferów nie prezentuje się elegancko i nie stanowi ozdoby pomieszczenia. Co więcej - zwykły grzejnik zajmuje miejsce, przez co utrudnia i determinuje aranżacje pokoju. Należy również pamiętać, że grzejniki nie zapewniają optymalnego rozkładu temperatury we wnętrzu.TRADYCYJNE GRZEJNIKI

PLUSY

 • Prosta i niedroga instalacja

 • Nieskomplikowana naprawa bądź wymiana grzejnika

 • Tańsza opcja

 • Ogromny wybór różnorodnych modeli

 • Łatwa sterowność - grzejniki dobrze reagują na zmiany temperatury - szybko się wychładzają oraz rozgrzewają


MINUSY

 • Grzejniki nie zapewniają optymalnego rozkładu temperatury

 • Nieestetyczny wygląd

 • Grzejniki utrudniają aranżację wnętrzaOgrzewanie podłogowe

Wyobraź sobie, że za oknem szaleje wiatr i pada deszcz. Wciąż leżysz w łóżku otulony ciepłą kołdrą, z przykrą świadomością, że musisz wstać. W końcu kładziesz najpierw jedną, potem drugą stopę na podłodze i czujesz rozchodzące się, przyjemne ciepło. Nic dziwnego, że ogrzewanie podłogowe cieszy się niesłabnącą popularnością - wszak nie ma nic gorszego niż zimne stopy! Jednak czy to rozwiązanie jest pozbawione wad? Oczywiście, że nie! Jednak zanim przedstawimy minusy ogrzewania podłogowego, zajmiemy się jego mocnymi stronami.

Dzięki instalacji, która umieszczona jest pod podłogą zyskujemy dużą powierzchnię grzewczą oraz niemalże doskonały rozkład ciepła we wnętrzu. Powoduje to, że możemy znacząco obniżyć koszty eksploatacji, nie rezygnując tym samym z cieplnego komfortu. Ponieważ ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne - nie utrudnia aranżacji pokoju oraz nie obniża jego walorów estetycznych. Decydując się na rozstawienie mebli w pomieszczeniu musimy jednak pamiętać, aby te największe znalazły się na nóżkach - dzięki temu nie zablokują cyrkulacji ciepła w pokoju. Ogrzewanie podłogowe może być także ratunkiem dla alergików, ponieważ nie powoduje unoszenia się kurzu w powietrzu. Nie zmienia to jednak faktu, iż pozostaje on na podłodzę - należy pamiętać, by regularnie przecierać panele lub kafle, najlepiej każdego dnia. Równomiernie rozłożony komfort cieplny w całym mieszkaniu, niższe koszty eksploatacji, brak szpecących wnętrze grzejników i mniej fruwającego w powietrzu kurzu - czy ogrzewanie podłogowe ma w ogóle jakieś wady?
Do największych minusów ogrzewania podłogowego możemy zaliczyć wyższe koszty instalacji. Należy mieć jednak na uwadzę, iż ciepło oddawane jest przy niższej temperaturze, co oznacza, że możemy zaoszczędzić podczas okresu grzewczego i po pewnym czasie zwrócą się nam koszty instalacji. Warto mieć także świadomość, że do wykonania ogrzewania podłogowego należy zatrudnić zaufanych specjalistów - naprawa jakichkolwiek błędów jest trudna i bardzo kosztowna. Kolejnym minusem tego rodzaju ogrzewania jest trudniejsza sterowność. Zwykłe grzejniki rozgrzewają się bardzo szybko i gdy tylko zakręcimy zawór - błyskawicznie stygną. Całkiem inaczej wygląda sytuacja z ogrzewaniem podłogowym. Beton, w którym znajdują się rurki rozgrzewa się długo i powoli. Natomiast gdy jest ciepły, a domownicy z powodu wyjazdu chcą jak najszybciej obniżyć temperaturę - sporo czasu upłynie, zanim beton ostygnie. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania należy także przemyśleć co znajdzie się na podłodze. Najlepiej ciepło przewodzą płytki. Kupując deski bądź panele należy upewnić się, że sprawdzą się one na ogrzewaniu podłogowym.

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

PLUSY:

 • Duża powierzchnia grzewcza, idealny rozkład ciepła we wnętrzu

 • Temperatura wody w rurkach jest niższa niż w grzejniku - co wraz z dużą powierzchnią sprawia, że można obniżyć koszty eksploatacji, nie rezygnując z komfortu cieplnego

 • Estetyczne rozwiązanie - ogrzewanie podłogowe jest zupełnie niewidoczne

 • Dobre rozwiązanie dla alergików - kurz nie fruwa w powietrzu


MINUSY:

 • Wyższe niż w przypadku grzejników koszty instalacji

 • Trudna i kosztowna naprawa w razie ewentualnych usterek

 • Trudniejsza sterowność - podłoga dłużej się nagrzewa i wolniej traci ciepło

 • Należy przemyśleć co znajdzie się na podłogach - musimy upewnić się, że materiał jest dostosowany do ogrzewania podłogowego


Ogrzewanie podłogowe vs. grzejniki

Jak wynika z powyższych rozważań, każde z rozwiązań ma zarówno wady, jak i zalety. Którą opcję wybrać do swojego mieszkania? Każdy musi samodzielnie rozważyć, które z wymienionych cech są dla niego bardziej i mniej istotne. Najważniejsze, aby nasze mieszkania były ciepłe, przytulne i stanowiły doskonałe schronienie przed szalejącym za oknem wiatrem i śniegiem.

Planujesz remont mieszkania? Dowiedź się, ile będzie Cię kosztował!

Polub nas na Facebooku

Zapisz się na nasz Newsletter

Nie przegap najciekawszych artykułów oraz wyjątkowych okazji z naszym serwisie.


Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Aby otrzymywać newsletter musisz wykonać jeszcze tylko dwa kroki:

 1. Sprawdź swój e-mail – wiadomość powinna już tam być.
 2. Kliknij na link umieszczony w tej wiadomości, aby potwierdzić prenumeratę.

I gotowe!

Zapisałeś się do naszego newslettera już wcześniej.