Ile kosztuje remont mieszkania?

Ile kosztuje remont mieszkania?

Kupiłeś swoje pierwsze mieszkanie? Ekscytacja i radość mieszają się z lękiem przed gruntownym i trwającym kilka tygodni remontem? A może od dawna zamieszkujesz swoje cztery kąty, lecz standard wykończenia przestał być zadowalający i podjąłeś decyzję, że pora to zmienić?

Remont mieszkania dotyczy nas wszystkich - każdy, przynajmniej raz w życiu musi się z nim zmierzyć. Większość z nas boi się kompleksowych remontów - wiążą się one, nie tylko z trwającym kilkanaście (lub kilkadziesiąt) dni hałasem i kurzem, ale także z pokaźnym nakładem finansowym. Co zrobić, by przetrwać ten trudny okres? Jak sobie poradzić z wyborem odpowiednich fachowców, którzy szybko i sprawnie poradzą sobie z pracami remontowymi? Jak zminimalizować koszty i zapanować nad budżetem? I ile tak właściwie kosztuje remont mieszkania? Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże wszystkim zainteresowanym, odmienić mieszkanie bez nieprzyjemnych niespodzianek i trudności.

ZAPLANUJ REMONT MIESZKANIA

Zanim wpadniesz w wir wydawania pieniędzy i umawiania się z pierwszą ekipą remontową, której ogłoszenie znajdziesz w gazecie, daj sobie czas na dokładne zaplanowanie tego, co Cię czeka. Wbrew temu co myślisz - to nie jest strata czasu! To bardzo istotny etap, dzięki któremu będziesz wiedział co powinno być zrobione, jak, i za ile. Od czego powinieneś zacząć remont mieszkania?

 1. Projekt mieszkania

Czy wiesz jak powinna wyglądać twoja łazienka, gdy przeprowadzone zostaną prace remontowe? Jakie kolory ścian Cię interesują, i jaki kształt powinna mieć nowa zabudowa kuchenna? Powinieneś znać odpowiedzi na te pytania zanim ekipa remontowa wkroczy do Twojego mieszkania!  Zastanów się jakie są Twoje potrzeby. Czy mieszkasz sam? Często zapraszasz przyjaciół do siebie? Czy masz rodzinę? Czy planujecie potomstwo w najbliższym czasie? Mieszkanie powinno spełniać nie tylko Twoje wymagania estetyczne, ale również funkcjonalne. Jeżeli zadasz sobie te pytania, łatwiej Ci będzie ustalić priorytety dotyczące urządzania poszczególnych pomieszczeń. Dlatego przemyśl dokładnie swoją wizę. Pomogą Ci czasopisma branżowe oraz portale internetowe takie jak: homebook.pl, ladnydom.pl lub tytuurzadzisz.pl. Wybierz paletę barw, kafelki i panele. Jeżeli czujesz, że to zadanie Cię przerasta, możesz skorzystać z usług architekta wnętrz, ale pamiętaj, że to podwyższy koszty remontu mieszkania. Niemniej, sporządzenie projektu jest bardzo ważne - dzięki niemu, łatwiej Ci będzie oszacować potrzebny budżet oraz kierować pracami ekipy remontowej. Możesz także skorzystać z bezpłatnych programów, które pomogą Ci stworzyć wizualizację wnętrza (jeden z nich znajdziesz na stronie www.ikea.pl). Również niektóre firmy np. sprzedające kafelki tworzą wizualizację zupełnie bezpłatnie, aby pokazać klientom, jak będzie prezentować się ich łazienka lub kuchnia po położeniu płytek z ich oferty.

2.  Koszty remontu, czyli ustalenie budżetu

To kolejny bardzo istotny etap przygotowań do remontu. Jeżeli przebrnąłeś przez punkt pierwszy i sporządziłeś projekt mieszkania, oszacowanie kosztów będzie znacznie łatwiejsze. Sprawdź ceny mebli, które zamierzasz kupić. Pamiętaj o drogich dodatkach takich jak dywany, zasłony, lampy i obrazy. Policz koszt płytek do łazienki i sanitariatów oraz kuchennej zabudowy. Zastanawiasz się jak wygląda cennik usług remontowych? W dalszej części naszego artykułu przygotowaliśmy dokładną wycenę przykładowego mieszkania. Liczymy, że dzięki niej, łatwiej Ci będzie sporządzić budżet i  efektywnie nim zarządzać.

3. Minimalizowanie kosztów remontu , czyli co możemy zrobić sami

Przygotowałeś projekt mieszkania, oszacowałeś budżet, jednak kwota którą ujrzałeś okazała się zdecydowanie za wysoka? Zastanów się, na czym możesz zaoszczędzić. Czy są meble oraz produkty, z których możesz zrezygnować i wymienić je na tańsze odpowiedniki? Warto się również zastanowić, czy aby na pewno do wszystkich prac remontowych potrzebna Ci jest pomoc fachowców. Malowanie ścian wymaga co prawda trochę wprawy, ale na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem sam. Tapetowanie również nie jest skomplikowane i przy drobnej pomocy znajomych na pewno dasz sobie z nim radę. Jednak jeżeli jesteś niepewny swoich możliwości i nie masz przyjaciół “z fachem w ręku”, zostaw to zadanie ekipie remontowej. Czasami warto zapłacić więcej i cieszyć się znakomitym efektem. Pamiętaj, że zawsze możesz negocjować również cennik usług remontowych !

4. Gdzie znaleźć ekipę remontową?

Wykończenie mieszkania to niełatwa sprawa, a o ekipach remontowych krążą legendy. Dlatego warto poświęcić nieco czasu na znalezienie fachowców z prawdziwego zdarzenia. Tylko gdzie ich szukać? Przede wszystkim wśród przyjaciół, rodziny i współpracowników. Opowiedz im o planowanym remoncie i zapytaj, czy mogą polecić rzetelną ekipę remontową. Taka rekomendacja jest zwykle najlepszą gwarancją jakości pracy majstrów. Oczywiście możesz także spróbować znaleźć opinie na temat ekip remontowych w Internecie i skontaktować się z tą, która wzbudza Twoje największe zaufanie. Pamiętaj jednak, że zwykle najlepsi fachowcy w branży, mają ustalone grafiki na kilka miesięcy do przodu. Dlatego warto zainteresować się zatrudnieniem ekipy remontowej zawczasu. Tutaj znajdziesz więcej wskazówek dotyczących tego, jak wybrać najlepszych fachowców.

5 . Uzgodnij szczegóły z fachowcami i podpisz umowę!

Jeżeli udało Ci się znaleźć fachowców, pora na przeprowadzenie poważnych rozmów. Omów z nimi szczegółowy zakres prac remontowych i zdecydowanie podkreślaj swoje wymagania odnośnie jakości wykończenia. Ustal z nimi również, przez ile godzin dziennie będą pracowali i jak długo zajmie im remont. Niestety, ekipy remontowe często próbują złapać kilka srok za ogon i przyjmują parę zleceń na raz. Dopilnuj, żeby zatrudniona ekipa była dla Ciebie na wyłączność - dzięki temu, jest szansa, że remont potrwa miesiąc, a nie trzy. Ustal również kto jest odpowiedzialny za zakupy - czy Ty dostarczasz potrzebne do remontu materiały takie jak kleje, farby itp., czy zajmują się tym pracownicy. Na koniec oczywiście najważniejsze - należy ustalić wynagrodzenie. Pamiętaj - zawsze warto negocjować cennik usług remontowych ! Żebyś lepiej orientował się w stawkach obowiązujących na rynku, związanych z wykańczaniem wnętrz, w dalszej części artykułu przygotowaliśmy dla Ciebie wycenę wraz ze średnimi kosztami robocizny.

Jeżeli chcesz zabezpieczyć swoje interesy, sporządź umowę. Powinieneś w niej umieścić przewidywany termin zakończenia prac, kosztorys i informacje związane z gwarancją. Obecnie obowiązuje ona na 24 miesiące. Dzięki umowie, sytuacja między Tobą, a wykonawcą jest jasno określona. Ekipa dokładnie zna Twoje oczekiwania, a Ty wiesz, jakie poniesiesz koszty.

ILE KOSZTUJE REMONT MIESZKANIA?

To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy pierwszy raz stoją przed wyzwaniem, jakim jest remont. Oszacowanie jego kosztów wcale nie jest proste, a ostateczna kwota zależy od wielu czynników - również od naszego miejsca zamieszkania. Dlatego, byś mógł lepiej zaplanować swój budżet i przebieg prac, przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółowy kosztorys remontu. Całość podzieliliśmy według pomieszczeń - dzięki temu będziesz wiedział, ile kosztuje remont łazienki, a ile kuchni. Pamiętaj, że na ostateczną kwotę ma wpływ planowany przez ciebie standard wykończenia, metraż, który masz do urządzenia oraz miejscowość, w której znajduje się Twoje lokum.

Nasze mieszkanie ma 55m2 i składa się z salon, kuchni, sypialni, pokoju dziecka, łazienki i przedpokoju. Interesuje nas średni standard wykończenia. Mieszkanie jest z rynku wtórnego i potrzebuje gruntownego remontu. Znajduje się w mieście na Śląsku. Chcemy, żeby prezentowało się nowocześnie i stylowo. Zależy nam, żeby zastosowane materiały były solidne i trwałe, ale żeby nie nadwyrężyły naszego ograniczonego budżetu.

Salon - 18 m2

Kuchnia - 6 m2

Sypialnia - 12 m2

Pokój dziecka - 10 m2

Łazienka - 5 m2

Przedpokój - 4 m2

Do wykonania prac remontowych zatrudniliśmy firmę, która oferuje stawki ze średniej półki cenowej. Nie zdecydowaliśmy się na najniższe ceny na rynku, z obawy na jakość wykonania. Pamiętajcie, że nasz kosztorys jest poglądowy. Przedstawiamy średnie stawki za materiały i robociznę. Zawsze możecie wybrać tańsze lub droższe produkty.

ILE KOSZTUJE REMONT ŁAZIENKI?

Łazienka jest niezwykle istotnym pomieszczeniem w naszym mieszkaniu. Jeszcze do niedawna największą wagę przywiązywaliśmy do jej funkcjonalności. Nic w tym dziwnego - łazienki w naszym kraju są przeważnie małe i nieustawne, co sprawia, że odpowiednie rozmieszczenie sanitariatów i szafek do przechowywania staje się prawdziwym wyzwaniem. Dlatego też, zwykle funkcje estetyczne schodziły na dalszy plan. Na szczęście, obecnie dbamy o to, aby łazienki były zarówno piękne, jak i praktyczne.

Remont łazienki zazwyczaj pochłania sporą kwotę z naszego budżetu. Niemniej, jest pomieszczeniem tak istotnym, że warto użyć do jej wykończenia dobrych materiałów.

Tak jak wspomnieliśmy - nasza łazienka ma 5m2. Ponieważ mieszkanie kupiliśmy z rynku wtórnego, czeka nas sporo pracy. Zanim położymy nowe płytki, musimy skuć stare. Zajmiemy się również wymianą instalacji.  Wybieramy solidne produkty ze średniej półki cenowej.

Remont łazienki kosztorys

Etap 1: Przygotowanie ścian, podłóg i instalacji

Zaczynamy od skucia starych płytek, zarówno ze ścian, jak i podłóg. Na Śląsku, majster zainkasuje za tę czynność około 440 zł (22 zł/m2). Niezbędny będzie kontener. Jeżeli zamówimy go tylko na jeden dzień, zapłacimy 500 zł. Ponieważ koszty są wysokie, warto tak zaplanować prace remontowe, by nie wydłużać najmu o kolejną dobę. Gdy pomieszczenie jest już wolne od niepotrzebnych płytek, pora na wymianę hydrauliki. Załóżmy, że do wymiany są cztery punkty: wanna, toaleta, prysznic oraz pralka. Fachowiec będzie kuł w ścianach, usuwał stare rury i zaklejał ściany. Jego praca plus koszty potrzebnych materiałów to kwota około 1600 złotych za wszystkie punkty. Kolejny wydatek, z jakim musimy się liczyć to wymiana grzejnika. Zakup nowego wraz z montażem, powinien zamknąć się w kwocie 400 zł (chyba, że zdecydujecie się na jakiś designerski model! My stawiamy na klasykę, ze średniej półki cenowej). Nasza łazienka jest ślepa, ale jeżeli Wasza posiada okno, sprawdźcie jego stan - jeżeli jest stare i nieszczelne, koniecznie rozważcie jego wymianę! Za najprostszy, biały model z PCV wraz z montażem zapłacicie niecałe 700 złotych.

Gdy powyższe prace zostaną zakończone, pora na tynkowanie ścian i sufitów! W tym celu będziemy musieli nabyć zaprawę tynkarską . Zapłacimy za nią około 120 złotych, natomiast jej położenie to koszt, który wyniesie nas mniej więcej 520 złotych. Pora na podłogi. Jeżeli potrzebna jest nowa wylewka, konieczny będzie zakup zaprawy wyrównującej. Jej cena to około 1,36/kg. Średnie zużycie (nasza wylewka będzie miała grubość mniej więcej 8 mm) to 12,8 kg/m2. W sumie koszt zaprawy wyniesie nas mniej więcej 87 złotych, natomiast koszt robocizny - 100 zł.

Etap 2: Układanie płytek w łazience -  koszty

Kolejnym etapem naszego remontu łazienki będzie układanie płytek podłogowych oraz ściennych. Gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera, zwykle od tego momentu możemy rozpocząć prace. Zgodnie z naszymi założeniami, kupujemy produkty ze średniej półki cenowej. Nabywamy 20 m2 płytek w cenie 41 zł/m2. Przy zakupach pamiętajcie o tym, że pewna część płytek z pewnością ulegnie zniszczeniu podczas cięcia i innych prac. Dlatego należy od razu kupić około 10% więcej. Za kafelki płacimy niecałe 900 złotych. Oprócz tego, potrzebny nam będzie również:

 • klej do płytek - zapłacimy za niego 120 zł,

 • fuga - to koszt około 100 zł,

 • preparat gruntujący - dzięki niemu, klej będzie właściwie wiązał kafelki z podłożem. Zużyjemy niecałe 2 kg produktu za około 20 zł,

Oprócz kosztów zakupów musimy oczywiście policzyć wynagrodzenie fachowca. Średnie ceny za tego rodzaju usługi, przy płytkach standardowej wielkości i małym skomplikowaniu prac wynoszą 50 zł/m2. Oznacza to, że za samą robociznę zapłacimy około 1000 złotych. Pamiętajcie jednak, że nie musicie pokrywać całej łazienki płytkami. Obecnie coraz częściej kafelki kładzie się tylko w miejscach wyjątkowo narażonych na wilgoć, a resztę ścian pokrywa się specjalnymi farbami. To na pewno pozwoli Wam zaoszczędzić nieco gotówki!

Etap 3. Malowanie i wymiana drzwi

Sufit łazienki malujemy odporną na wilgoć farbą lateksową. Żeby położyć potrójną warstwę produktu, będziemy potrzebować 1,5 litra farby. Średnio za litr zapłacimy 24 złote. Wynagrodzenie fachowca to koszt 10 zł/m2, czyli 50 zł za cały sufit.

Jeżeli uważasz, że potrzebne są również nowe drzwi, za model ze średniej półki cenowej (czyli drzwi dobrej jakości, drewniane bądź ze sklejki, z elementami szklanymi) zapłacisz około 450 zł (cena z ościeżnicą). Koszt montażu to zazwyczaj 180 złotych. Warto mieć na uwadzę, że znajdujące się w sklepach drzwi, dostępne są w wielu różnych cenach. Za najtańsze zapłacisz nie więcej niż 250 złotych, natomiast ceny najdroższych zaczynają się od 1000 złotych. Rozbieżność jest ogromna! Wybieraj mądrze, kierując się materiałem, z którego stworzono drzwi oraz własnym budżetem.  Pamiętaj również, że nie zawsze z wybranymi przez siebie drzwiami wyjdziesz ze sklepu. Bywa, że czas oczekiwania na dostarczenie zakupionego produktu wynosi kilka dni, a nawet tygodni. Nie zapominaj o tym, planując swój remont.

Etap 4: Koszty wymiany sanitariatów w łazience

Zanim przejdziemy do kosztorysu poszczególnych elementów rozważ, czy w Twojej łazience powinna znaleźć się wanna czy prysznic. To bardzo ważna kwestia, która wpływa nie tylko na funkcjonalność tego pomieszczenia, ale również na Twoje rachunki. Wciąż większość osób preferuje wanny - trudno się dziwić. Wanna posiada aspekt terapeutyczny i większość z nas uwielbia po ciężkim dniu pracy wziąć długą, odprężającą kąpiel. Jednak wanna ma wiele wad. Przede wszystkim kompletnie nie sprawdza się w małych łazienkach. Zabiera cenną przestrzeń i sprawia, że pomieszczenie staje się bardzo niewygodne w użytkowaniu. Co więcej - zużywa znacznie więcej wody niż prysznic, a długie kąpiele może i są relaksujące, ale nie służą naszej skórze najlepiej. Prysznic natomiast, zmieści się w każdej, nawet nieustawnej łazience. Oszczędza wodę - podczas kąpieli zużywamy nawet 100 litrów wody, a gdy bierzemy prysznic - tylko 30.  Różnica jest naprawdę ogromna! Kabina prysznicowa ma jeszcze jedną ważną przewagę - będzie lepsza dla osób starszych, ponieważ łatwiej do niej wejść. Zastanów się, która opcja będzie lepsza dla Ciebie i Twojej rodziny, zanim zdecydujesz się na remont łazienki .

W naszej przykładowej łazience znajdzie się prysznic. Natomiast zadbamy również o miłośników długich kąpieli i podamy średnie ceny, jakie należy zapłacić za wannę.

 • Prysznic - ceny za kabinę są bardzo zróżnicowane. Zapłacimy za nią od 500 do 2000 złotych (za kabinę z hydromasażem nawet 2500 zł). Jak zwykle wybieramy wariant ze średniej półki cenowej i za naszą kabinę płacimy 978 złotych. Do tego wybieramy baterię za 149 zł. Montaż kosztuje 230 złotych, co w sumie daje nam kwotę 1357 złotych.

 • Wanna - ile zapłacilibyśmy za wannę, gdyby to ona znalazła się w naszej łazience? Koszt zwykłej wanny waha się w granicach od 230 do 2200 złotych, jednak za wannę z hydromasażem możesz zapłacić nawet 3900 złotych! Jednak zakładając, że wybieramy model w średniej cenie, za wannę płacimy 610 złotych. Jeżeli nie decydujesz się na wannę wolnostojącą, niezbędna będzie obudowa. Najpopularniejsze są dwie opcje - plastikowy panel (opcja tańsza) - to koszt od 260 do 385 złotych. Natomiast średnia kwota za obudowę z płytek ceramicznych to około 967 złotych. Polecamy to drugie rozwiązanie, ponieważ jest trwalsze i prezentuje się bardziej estetycznie. Do ceny wanny należy doliczyć także zakup baterii. Ich ceny również są bardzo zróżnicowane, od 50 do 545 złotych. My wybieramy wariant środkowy, czyli 230 złotych. Za montaż wanny płacimy 125 złotych. W sumie koszt naszej akrylowej, prostokątnej wanny z obudową z płytek ceramicznych wynosi 1932 złote.

 • Umywalka - do wyboru mamy produkty podwieszane i podszafkowe. Ich ceny są bardzo podobne, więc przy wyborze sugeruj się tylko swoją wygodą i preferencjami. My wybieramy umywalkę podszafkową, ponieważ od razu w zestawie zyskujemy miejsce do przechowywania. Średnia cena to 335 złotych. Do tego doliczamy baterię - 130 złotych oraz montaż - 70 złotych.

 • Toaleta - do wyboru masz dwa rodzaje produktów. WC kompakt lub WC z podwieszaną miską oraz zabudowanym zbiornikiem. Obecnie coraz więcej osób wybiera drugi rodzaj toalety, mimo iż jest droższa. My również idziemy tym tropem i decydujemy się na toaletę z podwieszaną miską. Produkt ze średniej półki cenowej wynosi niecałe 600 złotych, natomiast robocizna to kwota rzędu 200 złotych.  

Etap 5 - koszt wykończenia łazienki, czyli niezbędne dodatki i akcesoria

Gdy zamontowane zostaną sanitariaty, możemy podziwiać naszą łazienkę. Teraz pozostaje tylko dokupić kilka niezbędnych dodatków, by pomieszczenie zyskało na funkcjonalności i aby podbić jego walory estetyczne.

 • Lustro w łazience jest niezbędne! Jego koszt jest bardzo zróżnicowany. W zależności od tego, czy wybierzesz najprostszy model, czy wykonany z najwyższej jakości materiałów, zapłacisz od 40 do 500 złotych. My decydujemy się na model ze średniej półki cenowej, a to oznacza, że płacimy 160 złotych.

 • Miejsce do przechowywania. Jeżeli tylko metraż Twojej łazienki pozwala Ci na zakup szafki, zrób to! Schowasz w niej niezbędne szpargały i ręczniki. My posiadamy szafkę pod umywalką, więc zdecydowaliśmy się na jedną szafkę pionową. Średni koszt takiego produktu to 425 złotych.

 • Kupiliśmy także nową pralkę. Ich ceny wahają się od 750 zł do 2100 zł. Wybraliśmy model w średniej cenie za 1100 złotych, który spełnił wszystkie nasze wymagania.

 • Dokupiliśmy również kosz na pranie w cenie 70 zł.

 • Za drobiazgi ze średniej półki cenowej, takie jak: wieszaki, mydelniczka, uchwyt do papieru, szczotkę WC oraz matę łazienkową, zapłaciliśmy niecałe 200 złotych.

 • Lampa  sufitowa - jej ceny znajdują się w przedziale od 30 do 450 złotych. My zdecydowaliśmy się na model za 160 złotych.

Koszt remontu łazienki - podsumowanie

Nasza łazienka kosztowała w sumie 11, 348 zł. Wszystkie prace zlecaliśmy ekipie remontowej i wybieraliśmy produkty ze średniej półki cenowej. Czasami decydowaliśmy się na droższe rozwiązania (podwieszana toaleta), a czasami bardziej ekonomiczne (prysznic zamiast wanny). Gdybyśmy wybierali najtańsze dostępne na rynku produkty, za remont łazienki zapłacilibyśmy około 7,400 zł. Natomiast jeżeli uznalibyśmy, że interesują nas tylko artykuły z najwyższej półki cenowej, koszt naszej łazienki przekroczyłby 20 000 zł! W trakcie remontu łazienki pamiętajcie, że wykonując część prac samodzielnie, możecie sporo zaoszczędzić! Negocjujcie także cennik usług remontowych z fachowcami!

ILE KOSZTUJE REMONT KUCHNI?

Kuchnia to serce naszego domu. Pragniemy, by było urządzone stylowo i zgodnie z naszym poczuciem estetyki. Pamiętajcie jednak, jak istotne są sprawy związane z funkcjonalnością tego pomieszczenia! Wygodna kuchnia, w której mamy miejsce na przygotowywanie pysznych posiłków i ich przechowywanie, to prawdziwy skarb!

Ile kosztuje remont kuchni ? Sporo. Należy pamiętać, że to kolejne pomieszczenie, które prawdopodobnie pochłonie znaczną część budżetu, głównie za sprawą wyposażenia AGD.


Remont kuchni kosztorys

Etap 1. Przygotowujemy ściany i wymieniamy instalacje

Przebieg prac jest analogiczny do zadań wykonanych w łazience. Zaczynamy od pozbycia się starych podłóg i płytek, wyrównania ścian oraz wykonania świeżych tynków. Na szczęście kuchni zwykle nie pokrywamy kafelkami w całości - musimy więc skuć pas płytek umieszczony nad blatem (ok 10m2) oraz płytki podłogowe. Za całość tych prac płacimy około 352 złote.

Następnym krokiem jest wymiana instalacji hydraulicznych i elektrycznych. Za hydrauliczne (dwa punkty - zmywarka i zlewozmywak) płacimy 807 złotych, a za elektryczne (6 punktów) niecałe 415 złotych.

Kolejnym etapem prac będzie wyrównanie ścian i położenie tynków. Za materiały oraz robociznę zapłaciliśmy w sumie 580 złotych. Wykonujemy również wylewkę podłogi. Zaprawa kosztuje nas 105 złotych, natomiast wynagrodzenie ekipy remontowej - 120 zł.

Tym razem inwestujemy w nowe okno. Decydujemy się na standardowy model z PCV w białym kolorze, o powierzchni 2m2. Płacimy za niego 673 zł plus 150 za montaż dla fachowca. Za okno w tym samym rozmiarze, również ze średniej półki cenowej, ale wykonane z drewna zapłacisz nawet 1100 zł! Pozostaje nam dokupić grzejnik - 380 złotych oraz drzwi z ościeżnicą. Produkt wraz z montażem kosztuje nas 632 zł.

Kuchnia jest już gotowa do dalszych prac. Na tym etapie nasze kieszenie są lżejsze o 4210 złotych. Dużo, prawda? A przed nami jeszcze układanie płytek, kupowanie mebli i sprzętu AGD!

Etap 2. Płytki oraz malowanie ścian w kuchni

Pora na położenie płytek. Wciąż kierujemy się zasadą średniej półki cenowej. Liczymy na produkty dobrej jakości, których ceny nie obciążą nadmiernie naszego budżetu. Za kafelki zarówno na ściany, jak i podłogę płacimy 42 zł/m2, co w sumie daje nam kwotę 667 złotych. Wynagrodzenie za ich położenie to aż 800 złotych. Pamiętajmy jeszcze o innych ważnych materiałach, takich jak fuga, klej oraz preparat gruntujący (niecałe 180 zł).

Oczywiście wcale nie musisz decydować się na płytki. Nad blatem sprawdzą się także inne, ciekawe rozwiązania. Jeżeli mieszkasz w kamienicy i lubisz industrialny styl, możesz odsłonić naturalną cegłę i zaimpregnować ją specjalistycznym preparatem. To rozwiązanie jest obecnie bardzo modne. Jeżeli interesuje Cię nowoczesne wzornictwo, możesz postawić na panele z włókna szklanego. Są wytrzymałe i bardzo odporne. Doskonale spisują się w kuchni. Ile za nie zapłacisz? Ceny są bardzo zróżnicowane: od 300 do 2100 zł. Skąd takie różnice? Najtańsze panele są znacznie gorszej jakości - produkowane są ze szkła niehartowanego, a nadruk tworzony jest z klejonej folii. W średniej cenie (za około 700 złotych) otrzymasz już panele wysokiej jakości, ze szkła hartowanego i z nadrukiem cyfrowym. Najdroższe na rynku propozycje posiadają zazwyczaj wbudowaną w szkło matrycę, dzięki której nadruk jest równomiernie podświetlony.

Gdy płytki są już położone zaczynamy malowanie ścian. Najpierw je gruntujemy, a potem nakładamy wodoodporną farbę lateksową (dwie warstwy powinny wystarczyć). Za potrzebne produkty oraz robociznę zapłacimy około 170 zł. Jeżeli szukacie oszczędności, pamiętajcie, że malowaniem możecie zająć się sami.

Niektórzy decydują się na podwieszany sufit. My nie skorzystamy z tego rozwiązania, ale postaramy się zobrazować jego koszt. Najczęściej w kuchniach stosuje się sufity podwieszane stworzone ze stelaży płyt karton-gips. Komplet potrzebnych materiałów ze średniej półki cenowej kosztuje około 250 złotych. Za montaż zapłacimy znacznie więcej - aż 480 złotych. Do tego należy doliczyć koszt punktów świetlnych.

Remont kuchni powoli dobiega końca. “Brudne prace” zostały zakończone.

Etap 3. Ile kosztuje wyposażenie kuchni?

Pora na przyjemniejszy etap prac kuchennych, czyli wyposażenie. Do wyboru są dwie drogi - można kupić gotowy zestaw mebli kuchennych (to dobre rozwiązanie dla ustawnych kuchni) lub zainwestować w meble na wymiar, które są zwykle nieco droższe, ale doskonale sprawdzą się w małych pomieszczeniach o trudnym kształcie.  

Jeżeli wybierzesz opcję numer 1, za zestaw mebli kuchennych ze sklepu zapłacisz od 600 do 6000 zł. Skąd te rozbieżności? Wynikają one z rodzaju użytych materiałów. W sieciówkach znajdziesz zarówno meble doskonałej jakości, świetnie wykonane, jak i te, wyprodukowane z najtańszych tworzyw. Jeżeli Twoja kuchnia ma nietypowy kształt lub masz własną, dokładną wizję tego, jak powinny wyglądać Twoje meble kuchenne, lepiej udaj się do zaufanego stolarza. My wybieramy właśnie tę opcję.

Ile kosztują meble kuchenne na wymiar? Jeżeli tak jak my, zdecydujesz się na to rozwiązanie, zapłacisz za meble od 700 do 2700 zł za metr bieżący. Jak widzisz różnica jest ogromna! My decydujemy się na proste, ponadczasowe i modne obecnie fronty. Chcemy żeby były wykonane z dobrych materiałów ze średniej półki cenowej. Oznacza to, że za metr zapłacimy 1500 złotych. W sumie kuchenna zabudowa obciąży nasze konto o kwotę 6000 zł. Oczywiście potrzebny będzie nam także blat kuchenny. Możemy zdecydować się na blat laminowany, drewniany bądź granitowy. Ten pierwszy jest najtańszy i średnia cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za m2 to 80 zł. Blat drewniany to koszt 200 zł, a za granitowy, który jest zdecydowanie najdroższy zapłacimy średnio 950 zł/m2. My wybieramy środkową opcję i kupujemy 4 metry blatu. W sumie płacimy za niego 800 złotych.

Pora na kuchenną armaturę. Kupujemy zlewozmywak średniej jakości i płacimy za niego 250 złotych. Potrzebna jest nam również bateria (160 zł), syfon, wężyk i odpływ (78 zł). Za montaż płacimy 150 zł. W sumie 637 zł.

Kuchenne AGD to ważna sprawa i warto przed zakupem produktów dokładnie sprawdzić ich parametry. Stawiamy na produkty ze średniej półki cenowej, które cieszą się pozytywnymi opiniami. Kupujemy:

 1. Lodówkę wolnostojącą za 1200 zł,

 2. Płytę indukcyjną do zabudowy za 1200 zł,

 3. Piekarnik do zabudowy za 1000 zł,

 4. Zmywarkę do zabudowy -za 1100 zł,

 5. Okap podwieszany podszafkowy za 180 zł,

Gdy kuchnia jest już prawie gotowa, kupujemy drewniany stół w komplecie z czterema krzesłami. Płacimy za niego 1100 złotych. Montujemy również oświetlenie. Mamy jedną lampę główną oraz cztery punkty świetlne podszafkowe do oświetlania blatu. Za całość wraz z montażem płacimy 627 złotych.

Koszt remontu kuchni - podsumowanie

Ile ostatecznie wyniósł nas remont kuchni ? Całkiem sporo! Wykończenie kuchni kosztowało nas ponad 19 000 zł! Gdybyśmy użyli tańszych materiałów, skorzystali z dostępnych promocji itp., nasz remont mógłby zmieścić się w kwocie 12 000 zł. Natomiast, gdybyśmy postawili na najdroższe dostępne na rynku produkty oraz współpracę z fachowcami, których cennik usług remontowych byłby znacznie wyższy, za  nową kuchnię zapłacilibyśmy 33 000 złotych…

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, które zawsze najbardziej nadwyrężają budżet osób przeprowadzających remont mieszkania . By zmieścić się w kwocie, przeznaczonej na odnowienie naszych czterech kątów, trzeba dobrze zarządzać pieniędzmi. Warto korzystać z dostępnych na rynku promocji, a z fachowcami negocjować ich cennik usług remontowych. Jak wspominaliśmy już wcześniej - niektóre prace można wykonać własnoręcznie lub przy pomocy przyjaciół.

ILE KOSZTUJE REMONT SALONU?

Salon to bardzo ważne pomieszczenie w domu. Spełnia wiele funkcji. Gościmy w nim odwiedzające nas osoby i spędzamy czas z rodziną i dziećmi. Czasami salon jest również naszą jadalnią, a nawet biurem. Zanim rozpoczniemy remont warto zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania wobec tego pomieszczenia. Wówczas łatwiej nam będzie zaplanować poszczególne strefy i kupić odpowiednie meble.

Pamiętajmy, że salon powinien być reprezentatywny, ale nie mniej istotne jest, aby był wygodny i pełen domowego ciepła. Ile będzie kosztował remont salonu? To zależy przede wszystkim od wyboru mebli. Koszty prac remontowych będą tutaj znacznie niższe, fachowcom zapłacimy głównie za przygotowanie ścian i położenie podłogi.

Remont salonu kosztorys

Etap 1. Przygotowujemy ściany i podłogi

Standardowo nasz remont rozpoczynamy od wymiany instalacji elektrycznej. Za dziewięć punktów płacimy niecałe 620 zł. Następnie przechodzimy do okien, które niestety są do wymiany. Za dwa okna o łącznej powierzchni 5 m2 płacimy niecałe 1700 złotych. Decydujemy się na białe ramy z PCV ze średniej półki cenowej. Ich montaż wyniesie nas kolejne 380 złotych. Gdy instalacja jest już gotowa, a okna wymienione, pora zająć się wylewką podłogową oraz tynkowaniem ścian. Za zaprawę wyrównującą oraz robociznę płacimy 670 złotych. Natomiast na tynkowanie ścian musimy przygotować aż 1150 złotych, z czego 940 to wynagrodzenie za robociznę!  

Pora na malowanie ścian i położenie podłóg. Kupujemy farbę gruntującą i ścienną. Decydujemy się na białe ściany w salonie, co odrobinę obniża koszty malowania. Za farbę ze średniej półki cenowej płacimy około 41 zł. Za produkt w kolorze zapłacilibyśmy ponad dwa razy tyle. Koszt robocizny za pomalowanie całego salony wynosi 360 zł.

W naszym salonie, tak jak i w kuchni, nie będzie podwieszanego sufitu. Decydujemy się za to na kilka lamp. W pomieszczeniu znajdzie się lampa sufitowa, dwa kinkiety oraz lampa stojąca. W sumie za nasze oświetlenie wraz z montażem płacimy ponad 650 zł.

W naszym salonie chcemy położyć panele podłogowe. Warto pamiętać, że koszt naszej podłogi nie składa się wyłącznie z paneli oraz robocizny. Należy także brać pod uwagę: podkład pod panele, listwy przypodłogowe oraz listwy progowe. Na rynku dostępny jest bogaty wybór paneli - w sklepach można znaleźć wiele wzorów i kolorów. Panele różnią się oczywiście także jakością i parametrami. Za panele niskiej jakości, które posiadają klasę ścieralności AC3 (co oznacza, że nadają się do pomieszczeń o małym natężeniu ruchu, takich jak sypialnia) zapłacisz około 19 zł/m2. Panele średniej klasy opatrzone są często symbolem AC4 co znaczy, że są odorne na ścieranie i sprawdzą się w salonie, przedpokoju i na schodach. Tego typu panele kosztują 30-40 zł. Natomiast panele z najwyższej półki cenowej kosztują od 70 zł wzwyż i posiadają parametr AC5, czyli sprawdzą się nawet w miejscach użyteczności publicznej. Nas w pełni satysfakcjonuje produkt ze średniej półki cenowej, więc wybieramy panele, które kosztują 31 zł/m2. Oznacza to, że zapłacimy za nie 558 złotych. Reszta potrzebnych produktów podnosi koszt remontu o około 260 złotych. Wynagrodzenie fachowców obciąża nasz budżet o kolejne 325 złotych. W sumie podłogi kosztują nas 1142 złote.

Etap 2. Koszty wyposażenia salonu

Pora na najprzyjemniejszą część prac w salonie - wybór wyposażenia! Ponieważ wcześniej przygotowałeś projekt, na pewno wiesz, jakie meble Cię interesują. W naszym przypadku są to proste i jasne produkty, które stworzą we wnętrzu przyjemną i ciepłą atmosferę. Nie decydujemy się na meble z najwyższej półki cenowej, gdyż nie chcemy przekroczyć budżetu. Interesują nas porządnie wykonane meble, z dobrych materiałów w średniej cenie. Wierzcie nam - jest ich mnóstwo w sieciówkach! Wystarczy dobrze się rozejrzeć!

Ile kosztuje wykończenie salonu? Zakupy zaczynamy od zestawu wypoczynkowego. Potrzebujemy wygodnej, najlepiej rozkładanej kanapy oraz fotela. Sofę z obiciem materiałowym można kupić w przedziale cenowym mniej więcej od 600 do 2400 zł. My decydujemy się na przyjemny dla oka wariant za 1350 zł. Na rynku dostępne są także kanapy z obiciem skórzanym. Pamiętajcie jednak, że wybierając ten materiał, musicie przygotować się na większe wydatki. Ceny takich sof wahają się między 1600 a 5000 zł. Kupujemy również fotel wykonany z solidnego materiału. Żeby był bardziej komfortowy decydujemy się na pufę do kompletu. Płacimy 650 zł za fotel i 90 za podnóżek.

Pora urządzić resztę salonu. Do zestawu wypoczynkowego kupujemy stolik kawowy. Decydujemy się na drewniany stolik z przeszklonym blatem, który kosztuje około 270 zł. Chcemy żeby w tym pomieszczeniu znalazł się także kredens, dwa wysokie regały na książki oraz szafka pod RTV. Wszystkie meble, które postanawiamy kupić są wykonane z litego drewna, kredens posiada również elementy szklane. Wszystkie jednak pochodzą ze średniej półki cenowej. Za dwa regały płacimy mniej więcej 1300 złotych, a za kredens niecałe 700 zł. To oznacza, że koszt wymienionych mebli zamykamy w kwocie 2250 złotych.

Postanowiliśmy kupić również telewizor. Ceny  na rynku są bardzo zróżnicowane - od 700 do 5 000 złotych! Nasze wymagania są bardzo standardowe i nie chcemy wydać na sprzęt za dużo pieniędzy. Kupujemy produkt renomowanej marki z płaskim ekranem LCD, o przekątnej 40 cali. Ten wydatek obciąża nasz budżet o 1800 złotych.  Warto zastanowić się, czy nasz odbiornik zostanie powieszony na ścianie, czy umieszczony na specjalnym panelu RTV, który przy okazji zamaskuje wszystkie kable. Jeżeli postanowisz zamontować telewizor na ścianie, pamiętaj, że potrzebny Ci będzie do tego odpowiedni uchwyt. Duży wybór wysokiej jakości uchwytów w różnych rozmiarach i kolorach znajdziesz tutaj . Natomiast jeżeli preferujesz nowoczesne meble RTV zajrzyj tutaj . My ostatecznie decydujemy się na uchwyt z górnej półki cenowej i płacimy za niego 300 zł.

W naszym salonie znalazły się już podstawowe meble oraz sprzęty. Jednak to nie koniec wydatków. By stworzyć w nim przyjemną atmosferę kupujemy rolety rzymskie na okna z porządnego materiału oraz duży dywan. Za rolety (2 sztuki) płacimy 360 złotych, a za dywan 650. Gdybyśmy wybrali produkt z najwyższej półki cenowej, zapłacilibyśmy nawet 1700 zł!

Koszt remontu salonu - podsumowanie

Salon kosztował nas nieco ponad 14 000 zł. Więcej niż łazienka! Jednak nie zapominajmy, że jego powierzchnia wynosi aż 18 metrów. Do urządzenia tego pokoju wybieraliśmy tylko drewniane meble wysokiej jakości. Gdybyśmy postawili na tańsze odpowiedniki remont salonu wyniósłby nas jedynie 8 200 zł. Natomiast jeżeli kupilibyśmy tylko najdroższe produkty zapłacilibyśmy imponującą kwotę 28 400 zł!

ILE KOSZTUJE REMONT SYPIALNI?

Pora zająć się kolejnym pomieszczeniem. Tym razem będziemy remontować sypialnie , przeznaczoną dla młodych rodziców. Pokój ma 12m2, jedno okno i jest bardzo ustawny. Jaki jest koszt remontu pokoju ?

Etap 1: Ściany i podłogi

Standardowo rozpoczynamy od tak zwanych “brudnych prac remontowych”. Powierzchnia ścian wynosi około 28 m2. Oznacza to, że za materiały i robociznę zapłacimy specom prawie 900 złotych. Wylewka posadzki natomiast to koszt 450 złotych. Przy okazji wymieniamy również instalacje elektryczne - za 6 punktów płacimy w sumie 412 zł. Do wymiany jest także okno. Decydujemy się na ten sam model co w całym mieszkaniu, z białą ramą z PCV. Wraz z robocizną płacimy za nie około 680 złotych. Pozostaje nam jeszcze zamontować nowy grzejnik (mniej więcej 380 zł) oraz wymienić drzwi. Decydujemy się na produkt drewniany w przystępnej cenie i płacimy 630 zł (już z montażem).

Przechodzimy do malowania ścian, które na wstępie są gruntowane. Następnie nakładamy na nie farbę w kolorze. Za materiały i całość prac płacimy około 360 złotych. Pora na podłogi. Decydujemy się na ten sam rodzaj paneli, który znajduje się w salonie. Panele, wszystkie dodatki oraz robocizna obciążają nasz budżet o prawie 800 złotych. Czas na zamontowanie oświetlenia. Kupujemy jedną lampę główną oraz dwie lampki nocne. Za produkty wraz z montażem płacimy niecałe 500 złotych.

Etap 2. Koszt umeblowania sypialni

Ile kosztuje wyposażenie sypialni ? Zaczynamy od najważniejszego elementu w pokoju czyli łóżka. Decydujemy się na ramę o szerokości 140 cm, wykonaną z solidnych materiałów. Na rynku jest ogromny wybór, także każdy znajdzie produkt dla siebie w przyzwoitym przedziale cenowym. Nasza rama kosztuje 670 złotych. Oczywiście niezbędny będzie materac do łóżka podwójnego. Wybór odpowiedniego materaca jest niezwykle istotny. Nie należy go kupować za pośrednictwem internetu. Na materacu należy się położyć i sprawdzić, czy jest nam wygodnie. Musi on stanowić doskonałe podparcie dla naszego kręgosłupa. Ostatecznie decydujemy się na produkt wykonany z elastycznej pianki i płacimy za niego niecałe 650 złotych. Najdroższe materace kosztują nawet 2 000 zł i więcej.

W sypialni potrzebna jest nam także duża szafa. Zastanawiacie się ile kosztuje szafa na wymiar ? To droższa opcja niż kupienie zwykłej, wolnostojącej szafy, jednak dzięki niej dostaniemy produkt wykonany według naszych zaleceń. Za najtańszą dwudrzwiową szafę wykonaną na wymiar z płyty laminowanej trzeba zapłacić mniej więcej 1500 złotych. Za najdroższą, stworzoną z naturalnych materiałów i luster 2050 zł. Nas interesuje szafa dwudrzwiowa z dużym szklanym lustrem, ze średniej półki cenowej. Płacimy za nią prawie 1900 złotych.

Potrzebna jest nam również komoda (ok. 400 zł) i dwa stoliki nocne (ok. 260 zł). W sypialni musimy przygotować niewielki biurowy kącik. Kupujemy więc biurko i fotel obrotowy. Ceny dostępnych na rynku biurek znacząco się różnią - wynoszą średnio od 90 do 1400 zł. Różnice te wynikają nie tylko z rozmiaru biurka, ale także z wykorzystanych do jego stworzenia materiałów. My decydujemy się na model, który ma 120 cm. i jest zrobiony z solidnych tworzyw. Posiada także dodatkowe szuflady. Obciąża nasz budżet na kwotę 500 zł. Za krzesło natomiast płacimy 230 zł. By sypialnia była bardziej przytulna i zapewniała intymność, kupujemy roletę rzymską w cenie 180 zł.

Koszt remontu sypialni - podsumowanie

Ile kosztuje remont sypialni ? Za pokój o powierzchni 12m2 zapłaciliśmy w sumie 9 835 złotych. W tej cenie przeprowadziliśmy gruntowny remont i urządziliśmy całą przestrzeń. Oczywiście koszty te dałoby się zminimalizować, nawet do kwoty 6 tysięcy złotych, jednak zwykle warto wybierać produkty lepszej jakości. Oczywiście zawsze można negocjować cennik usług remontowych z fachowcami i nieco zaoszczędzić.

ILE KOSZTUJE REMONT POKOJU DZIECIĘCEGO

Pora urządzić pokój dla najmłodszego członka rodziny. Do wyremontowania i urządzenia jest powierzchnia o wielkości 10m2. Chcemy, aby pomieszczenie było jasne i funkcjonalne.

Etap 1. Ściany i podłogi

Tradycyjnie rozpoczynamy od ścian i podłóg. Wylewka posadzki wraz z robocizną kosztuje nas niecałe 380 zł. Natomiast za tynkowanie płacimy 740 zł. Przy okazji tych prac zajmujemy się również instalacją elektryczną i wymieniamy 5 punktów. Płacimy około 345 zł. Do wymiany jest także okno (biała rama PCV) za które płacimy, tak jak w przypadku sypialni, wraz z robocizną 680 zł. Wstawiamy te same drzwi co w pokoju rodziców (630 zł). W pokoju dziecięcym pojawi się tapeta. Za wytapetowanie całego pokoju wraz z robocizną płacimy 680 zł. Postanawiamy położyć również wykładzinę, która kosztuje nas w sumie 300 zł. Należy dokupić także klej (ok. 30 zł) oraz listwy przypodłogowe do wykładziny (ok. 52 zł). Wynagrodzenie za robociznę wynosi 150 zł. Ostatecznie położenie wykładziny ze średniej półki cenowej w pokoju, który ma 10m2 to koszt mniej więcej 530 zł. W pokoiku malucha znajdzie się również jedna lampa sufitowa, jedna lampka nocna oraz stojąca. Koszt ich zakupu oraz montażu wynosi około 550 zł.

Etap 2. Ile kosztuje urządzenie pokoju malucha?

Czas zaaranżować przestrzeń dla najmłodszego członka rodziny. Kupowanie mebli zaczynamy od łóżeczka. Stawiamy na produkt ze średniej półki cenowej ze znanej sieciówki, która posiada ogromny wybór dziecięcych łóżeczek. Płacimy mniej więcej 270 zł (w cenie wliczony jest także stelaż oraz materac). Potrzebne jest również miejsce do przechowywania. Decydujemy się na szafę wolnostojącą, która obciąża nasz budżet o 680 zł i komodę, za którą podobnie jak w sypialni płacimy 400 zł. W dziecięcym pokoju przyda się także fotel - to idealne miejsce dla rodzica, który może wygodnie usiąść i czytać swojej latorośli bajki. Kupujemy model z materiału za 650 zł. Tradycyjnie inwestujemy również w roletę okienną, która kosztuje nas 180 zł.

Pokój dziecięcy kosztorys - podsumowanie

Pokój malucha został wstępnie urządzony. Ile kosztuje remont pokoju dziecięcego? Zamknęliśmy się w kwocie 6 700 zł. Choć mogliśmy wydać znacznie mniej. Wyremontowanie i urządzanie przestrzeni mogliśmy zamknąć w kwocie 4 000 zł, jeżeli zdecydowalibyśmy się na tańsze produkty.

ILE KOSZTUJE REMONT PRZEDPOKOJU?

Pora na zwieńczenie naszego remontu. Przedpokój to zwykle trudne do zaaranżowania pomieszczenie. Pewnie dlatego często traktowane jest po macoszemu. Prawdopodobnie wydaje się nam mniej istotne, gdyż spędzamy w nim najmniej czasu. Jednak funkcjonalnie urządzony i estetycznie wykończony przedpokój to prawdziwy skarb. Warto wygospodarować na tych kilku metrach miejsce do przechowywania butów oraz okryć wierzchnich. Przyda się również duże lustro! To także pierwsze pomieszczenie, które wita nas (i naszych gości) gdy przekraczamy próg mieszkania. Warto starannie je urządzić, zgodnie z naszym gustem i upodobaniami. Ile kosztuje remont przedpokoju ? To zwykle najmniejszy pokój do urządzenia, więc przeważnie jest najtańszy. Przypominamy, że nasz przedpokój ma 4m2 powierzchni. Przejdźmy do kosztorysu.

Etap 1. Podłogi i ściany

Jak zwykle prace rozpoczynamy od tynkowania ścian i wylewki podłogi. Za tynkowanie ścian (produkty wraz z robocizną) płacimy niecałe 400 zł. Za wylewkę posadzki - 150 zł ( 70 zł za zaprawę wyrównującą i 80 zł za robociznę). Przy okazji tych prac wymieniamy także instalacje elektryczną (4 punkty), która podnosi koszty remontu mniej więcej o 275 zł. W przedpokoju znajdą się dwie lampy sufitowe ponieważ istotne jest, aby to niewielkie pomieszczenie bez okna, było jasne. Ich zakup i montaż obciążają nasz budżet o kwotę 460 złotych. Na podłodze znajdą się płytki. To dobre rozwiązanie do przedpokoju. Płytki podłogowe są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale również proste w utrzymaniu czystości. To miejsce, do którego wchodzimy w butach, także warto zadbać, żeby piasek nie niszczył nam paneli. Kupujemy płytki ze średniej półki cenowej, które kosztują 42 zł/m2. Musimy zaopatrzyć się również w klej, fugę i preparat gruntujący podłogę (w sumie 45 zł). Majstrowi za położenie kafelek płacimy 200 zł, a ostatecznie koszt naszej nowej podłogi w przedpokoju wynosi 431 złotych. Pora pomalować ściany. Chcemy, by nasz przedpokój wydawał się większy i jaśniejszy. Dlatego używamy białej farby. Tym razem decydujemy się jednak na produkt wysokiej jakości, ponieważ chcemy, aby farba była zmywalna i odporna na wszelkie zabrudzenia. Za produkty oraz robociznę płacimy niecałe 150 zł.

Etap 2. Ile kosztuje urządzenie przedpokoju

Pora zaopatrzyć nasz przedpokój w kilka niezbędnych mebli. Przede wszystkim potrzebujemy szafy. Decydujemy się na model wolnostojący z dużym lustrem, które optycznie powiększy niewielką przestrzeń. Za dwudrzwiową szafę na wymiar płacimy 1860 zł. Kupujemy także szafkę na buty (ok. 150 zł), małe siedzisko (60 zł) i wieszak ścienny na ubrania (65 zł).

Koszt remontu przedpokoju - podsumowanie

Podsumowując wszystkie koszty, urządzenie niewielkiego przedpokoju wyniosło nas niecałe 4 000 zł. Największym wydatkiem była szafa na wymiar. Decydując się na model wolnostojący można zaoszczędzić ponad tysiąc złotych! Zaaranżowany przez nas przedpokój jest funkcjonalny - zadbaliśmy o dużo miejsca do przechowywania oraz wygodne siedzisko, które pozwala spocząć w trakcie zakładania butów. Białe ściany, oświetlenie oraz lustro od podłogi do sufitu, dbają o to, by wnętrze wydawało się bardziej przestronne i jasne.

KOSZT REMONTU MIESZKANIA - PODSUMOWANIE

Remont to ogromne wyzwanie. Przede wszystkim finansowe. Zwykle zakup mieszkania sprawia, że albo zostajemy niemalże bez oszczędności, albo zadłużamy się w banku na wiele długich lat. Celem naszego artykułu było zobrazowanie wszystkim osobom planującym remont, jak duże jest to przedsięwzięcie. Zależy nam, żeby zainteresowani, którzy postanowili przeprowadzić remont mieli szansę znaleźć wiarygodne informacje dotyczącego tego, ile kosztuje remont mieszkania i jak mniej więcej prezentuje się cennik usług remontowych . Mamy nadzieję, że nasz wpis pomoże Wam się skutecznie zaplanować remont, ustalić budżet i  przebrnąć przez cały proces bez niespodziewanych kosztów.

Urządzone przez nas mieszkanie ma 55m2 i znajduje się w mieście na Śląsku. Przypominamy, że cennik usług remontowych może być różny, w zależności od tego czy mieszkacie w dużym, czy małym mieście i w jakim rejonie kraju znajduje się Wasze lokum. Zależało nam, żeby przeprowadzić standardowy remont - nie interesowały nas niskiej jakości produkty.  Pilnowaliśmy jednak finansów i nie chcieliśmy przekroczyć budżetu. Oznacza to, że nie wybieraliśmy najdroższych produktów dostępnych na rynku. Celowaliśmy w średnią półkę cenową. Wybieraliśmy meble drewniane, czasami ze szklanymi elementami. W mieszkaniu znalazły się także dwie szafy na wymiar z dużym lustrem. W kuchni wybraliśmy meble na wymiar. Przejdźmy do cyfr.

Ile kosztowało urządzenie mieszkania?

Łazienka (5m2) - 11 348 zł

Kuchnia (6 m2) - 19 240 zł

Salon (18 m2) - 14 182 zł

Sypialnia (12 m2) - 9 835 zł

Pokój dziecięcy (10 m2) - 6,708 zł

Przedpokój (4 m2) - 3 961 zł

Oznacza to, że w sumie remont mieszkania kosztował nas 65 274 zł. Należy pamiętać, że w tej kwocie mieści się wymiana wszystkich instalacji, położenia tynków, wylania posadzki i zamontowania nowych okien. Nie każde mieszkanie potrzebuje tak solidnego liftingu. Ponadto wszystkie prace remontowe wykonywane były przez fachowców.

Podobny remont jest możliwy do zrealizowania w znacznie niższej cenie. Można albo wybierać tańsze produkty, albo zdecydować się wykonać część prac samodzielnie. Pamiętajmy, że cennik usług remontowych fachowców jest zwykle dość wysoki i pochłania znaczną część kosztów.

By pomóc Ci usystematyzować informację z tego artykułu przygotowaliśmy dla ciebie krótką listę 12 wypunktowanych porad!

12 PORAD REMONTOWYCH

 1. Przygotuj się do remontu - staranne planowanie pozwoli Ci przebrnąć przez ten niełatwy w życiu okres, bez nerwów i nieprzyjemnych niespodzianek.

 2. Stwórz w głowie, na kartce lub w programie graficznym wizję swojego nowego mieszkania. Nie musi być bardzo szczegółowa, ale warto żebyś określił styl, który Cię interesuje oraz paletę barw. Zastanów się także, jakie meble będą Ci potrzebne, by Twoje mieszkanie było funkcjonalne i spełniało Twoje wymagania.

 3. Szukaj ekipy z polecenia. Zainteresuj się tym zawczasu - pamiętaj, że najlepsi fachowcy mają mocno napięty grafik!

 4. Nigdy nie płać ekipom remontowym z góry! Nie dawaj zaliczek na materiały. Jeżeli fachowcy chcą robić zakupy sami, dopytaj jakie będą koszty farb, klejów itp. Następnie porównaj podane przez nich ceny z tymi, które oferują pobliskie sklepy.

 5. Jasno i konkretnie przedstaw swoje wymagania fachowcom. Pewnie nie raz usłyszysz słowa, z których słynie ta branża: “nie da się”. Otóż, najczęściej się da, tylko fachowcy musieliby się bardziej zaangażować w pracę. Jeżeli jesteś pewien, że Twój pomysł jest możliwy do zrealizowania (bo widziałeś go u znajomych, w katalogu itp.) - nie poddawaj się - w końcu to Ty płacisz i wymagasz!

 6. Podpisz umowę z fachowcami!   Zapisz się do naszego newslettera , a otrzymasz bezpłatny wzór umowy, dzięki której skutecznie zabezpieczysz swoje interesy.

 7. Jeżeli decydujesz się na zakupy internetowe, dokładnie sprawdź koszt przesyłki. Być może hurtownia, która oferuje produkty w atrakcyjnych cenach, ma bardzo wysokie koszty dostawy. Może się wówczas okazać, że korzystniej jest zrobić zakupy w pobliskim markecie.

 8. Dokonując zakupów, zarówno materiałów budowlanych, jak i mebli nie decyduj się na najtańsze produkty. Zawsze sprawdzaj parametry i jakość artykułów. Z pewnością po długim i wyczerpującym remoncie chcesz jak najdłużej cieszyć się pięknym mieszkaniem. Produkty wyższej jakości zapewnią Ci spokój na lata.

 9. Sporządzasz budżet na oko? Nigdy wcześniej nie przeprowadzałeś remontu, ale wydaje Ci się, że zwykłe okno PCV kosztuje 100 zł, a jego montaż drugie tyle? Sądzisz, że kupisz doskonałej jakości panele za 10 zł/m2? Jeżeli wcześniej nie urządzałeś mieszkania, nie twórz kosztorysu remontu bez sprawdzonych danych. To strata czasu, która grozi poważnymi konsekwencjami - niepotrzebnym stresem i znacznym przekroczeniem budżetu. Koszty zakupu mebli, materiałów budowlanych oraz cennik usług remontowych weryfikuj na stronach internetowych lub w sklepach stacjonarnych! Przygotowaliśmy dla Ciebie dodatek, który pomoże ci efektywnie zaplanować cały remont. Pobierz darmowy plik - znajdziesz w nim szczegółowy wykaz czynności i produktów niezbędnych w trakcie prac remontowych. Dzięki niemu, nie zapomnisz o żadnym istotnym etapie remontu. W naszym kosztorysie znajdziesz pole, w którym możesz wpisać cenę usługi. Żeby odciążyć Twoją przepełnioną sprawami do załatwienia pamięć, możesz zaznaczyć, czy dany koszt został już opłacony, czy jeszcze nie.

 10. Ustalając budżet miej na uwadzę także nieprzewidziane wydatki - niestety, nasze doświadczenie pokazuje, że pojawiają się one niezwykle często. Od razu do kosztorysu dodaj 10-20% na ten cel.

 11. Szukaj mądrych oszczędności - rozglądaj się za promocjami i negocjuj cennik usług remontowych z fachowcami. Pamiętaj, że część prac możesz wykonać sam. Dzięki temu, możesz obniżyć koszt remontu mieszkania o kilka lub nawet kilkanaście procent.

 12. Nie zostawiał ekipy samopas na kilka tygodni! Regularnie sprawdzaj postępy ich prac! Jeżeli masz jakiekolwiek zastrzeżenia - informuj fachowców od razu. Zupełnie nie znasz się na pracach remontowych? Weź ze sobą znajomego, który utwierdzi Cię w przekonaniu, że ekipa świetnie daje sobie radę lub wręcz przeciwnie - popełnia niezliczoną ilość błędów. Jeżeli ekipa remontowa będzie świadoma, że jesteś wymagającym klientem i że każdą fuszerkę będą zmuszeni poprawiać, z pewnością bardziej przyłożą się do pracy.

Remont to niełatwe przedsięwzięcie. Wymaga dobrego planowania, cierpliwości i umiejętnego zarządzania budżetem. Jednak po skończonych pracach, będziesz mógł się cieszyć nowym mieszkaniem, urządzonym zgodnie z Twoimi wymaganiami. Mamy nadzieję, że nasz przykładowy kosztorys urządzenia mieszkania, oraz przygotowany przez nas dodatek pomoże Ci zapanować nad wydatkami i zmieścić się w ustalonym budżecie!

Polub nas na Facebooku

Zapisz się na nasz Newsletter

Nie przegap najciekawszych artykułów oraz wyjątkowych okazji z naszym serwisie.


Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Aby otrzymywać newsletter musisz wykonać jeszcze tylko dwa kroki:

 1. Sprawdź swój e-mail – wiadomość powinna już tam być.
 2. Kliknij na link umieszczony w tej wiadomości, aby potwierdzić prenumeratę.

I gotowe!

Zapisałeś się do naszego newslettera już wcześniej.