Jak wybrać dekoratora wnętrz?

Jak wybrać dekoratora wnętrz?

Gdy kupisz swoje pierwsze mieszkanie, jesteś zauroczony możliwością udekorowania go zgodnie z potrzebami. Dekoratorem staje się każdy z nas przynajmniej raz w życiu, a gdy zmieniamy mieszkania wcielamy się w tę rolę wielokrotnie. Niestety, ale zdarza się, że nie jesteśmy do końca zadowoleni z efektów naszych działań. W domu mamy za mało przestrzeni, niektóre przedmioty ustawione są w złym miejscu, którego nie można zmienić z uwagi na brak elektrycznego gniazdka czy też bliskość drzwi.

Jeśli pragniesz zmienić układ pokoju podczas remontu, możesz skorzystać z gotowego projektu wnętrza. Wiele osób wybiera inny sposób – od razu urządza dobrze, dzięki pomocy profesjonalisty. Podczas remontu ważny jest zarówno budżet, jak i wygoda lokatorów, dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw współpracy z dekoratorem. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są korzyści współpracy z dekoratorem i na co należy zwrócić uwagę podczas jego wyboru. Polecamy też artykuł dotyczący odpowiedzialnego wyboru ekipy remontowej.

Jakie są korzyści ze współpracy

Gdy przejrzałeś już wiele katalogów i spisałeś pomysły na wnętrze w twoim stylu, możesz mieć problem z realizacją marzeń. Często nie umiemy połączyć różnych elementów z tym, co jest aktualnie w modzie, a także obawiamy się podejmowania decyzji. Projektant jest osobą, która pomoże Ci scalić twoje preferencje z trendami i specjalistyczną wiedzą, co pozwoli Ci ma maksymalne wykorzystanie środków pieniężnych i przestrzeni.


Lepsze zorganizowanie przestrzeni

Największym problemem w mieszkaniu jest brak przestrzeni, dlatego wygoda zależy od prawidłowego umiejscowienia wszystkich mebli. Warto o tym pomyśleć już na pierwszym etapie pracy, gdy mieszkanie jest w stanie surowym. Projektant sprawnie określi, gdzie powinny znajdować się drzwi, gniazdka elektryczne czy też kran, dzięki czemu unikniemy problemu nieustawnego mieszkania.


Brak zmian po remoncie lub w trakcie jego trwania

Często jest tak, że zaraz po wprowadzeniu się mieszkanie wydaje się dla nas wygodne, a po kilku tygodniach zaczynamy przestawiać meble, by dopasować ich ułożenie do swoich potrzeb. Tracimy na to czas, a nie zyskujemy na funkcjonalności. Pomoc projektanta jest przydatna wtedy, gdy nie chcemy dokonywać kosztownych przeróbek mieszkania podczas remontów. Lepiej jest od razu zrobić wszystko dobrze.


Atrakcyjne ceny wyposażenia lub sprzętów

Współpraca z dekoratorem to także możliwość kupienia tańszych mebli i dekoracji. Dekoratorzy wiedzą, gdzie najlepiej dokonać zakupu, a podczas zakupów wszystkich elementów w jednym miejscu dostaniemy niższą cenę. Mimo tego, że poniesiemy jednorazowo duży wydatek, kupione przez nas produkty będą sprawdzone i dobrej jakości. Razem z rozsądnym rozplanowaniem budżetu, gwarantuje nam to duże oszczędności - i większą satysfakcję z nowej aranżacji!

Na meblach i akcesoriach zyskamy około 10 procent ich wartości. Niektórzy dekoratorzy znają się dodatkowo na rękodziele i mogą zaprojektować nam dodatki DIY, czyli takie, które możemy zrobić sami. Jeśli mamy na to czas, warto spróbować.


Sposób na brak czasu

Urządzanie wnętrza jest przyjemnością tylko wtedy, gdy mamy na to odpowiednią ilość czasu. Zajmuje to dużo czasu, gdyż musimy podejmować setki małych decyzji, a każda z nich zależy od wielu elementów. Im mniej mamy przestrzeni, tym trudniej będzie nam wszystko ustawić. Jeśli goni nas czas, jesteśmy zapracowani, a do mieszkania lada moment mają wprowadzać się lokatorzy, wtedy będzie także wskazana pomoc projektanta. Taka osoba, w zależności od ustaleń w umowie, pomoże w zaprojektowaniu wnętrza od podstaw, przypilnuje ekipę budowlaną i dopilnuje prace „na ostatni guzik”. Dzięki temu zyskujemy funkcjonalne, eleganckie wnętrze i wiemy, że w odpowiedni sposób przeznaczyliśmy nasze pieniądze.

Najtrudniej jest oszacować oszczędność czasu. Podczas samodzielnego urządzania wnętrza możemy popełnić wiele błędów i stracić później pieniądze i czas na ich naprawę. Projekt małego mieszkania realizowany u dekoratora zajmuje około miesiąca, a w przypadku niewielkiego domu – dwa razy więcej.

Osoby posiadające mały budżet mogą zdecydować się na zaprojektowanie i dopracowanie przez dekoratora części pomieszczeń, natomiast w przypadku pozostałych jedynie na projekt w formie rzutu 2D.


Precyzyjne dopracowany budżet

Wielokrotnie spotkałem się z opiniami znajomych urządzających mieszkanie, którzy przekroczyli budżet o 50%, 80% a nawet 300%. Narzekają, że nie spodziewali się, że można aż tak czegoś niedoszacować. Podczas remontu okazuje się np., że uwzględniliśmy ceny rur ale nie liczyliśmy złączek, zaworów, uszczelnień itp. a to one kosztują znacznie więcej niż same rury. Takie przykłady można mnożyć dla prawie każdego elementu wykończenia. Dlatego niewątpliwą zaletą projektanta jest fakt, że realizowany budżet sporządzony przez nich nie powinien odbiegać od planu o więcej niż 5%. Pozwala to naprawdę zaplanować wydatki w czasie i dzięki temu nie stoimy pod presją, że musimy oszczędzać na ważnych rzeczach.

Kiedy potrzebujemy dekoratora wnętrz?

Nie odpowiada nam standardowa oferta dostępna w katalogach

Rynek akcesoriów wnętrzarskich jest tak duży, że trudno wybrać coś interesującego z tej oferty. Im więcej katalogów z pięknymi meblami i dodatkami obejrzymy, tym wybór stanie się dla nas trudniejszy. Projektant pomoże Ci w podjęciu ważnych decyzji odnośnie wyposażenia domu i wskaże najlepsze rozwiązania dostępne w katalogach.

Problem ze sprzedażą lub wynajmem mieszkania

Współpraca jest przydatna wtedy, gdy nie możemy przez dłuższy czas sprzedać mieszkania. Ciekawą usługą jest wtedy home staging, polegający na zwiększeniu atrakcyjności wnętrza przez wdrożenie projektu. Dzięki temu mieszkanie sprzeda się znacznie szybciej, a jego wartość wzrasta nawet o 10%.


Chcemy mieć projekt dostosowany do naszych potrzeb

Gdy wchodzimy do niektórych mieszkań, od razu czujemy, że zostały one urządzone przez osobę znającą się na rzeczy. Dobrze zaprojektowane wnętrze to nie tylko wygoda, ale także funkcjonalność ułatwiająca życie.

Projektant podpowie nam, co można ustawić na szpecącej ścianie. Dobrym przykładem jego umiejętności jest łączenie pomieszczeń przez wyburzenie ścianek działowych po to, by mieszkanie stało się bardziej przestronne. Aby uzyskać dobry efekt, można też przemalować ściany lub powiesić w odpowiednim miejscu lustro. Projektant może nas namawiać także na rozwiązania nietypowe, zwiększające przestrzeń w pokoju – świetnym przykładem jest antresola.


Dużo pracujesz i nie masz czasu na bieganie po sklepach

Jeśli Ty i Twój partner pracujecie na pełen etat i nie macie czasu w tygodniu na jeżdżenie po sklepach, a ostatnie, o czym marzycie to wizyta w markecie budowlanym w weekend, to nawet nie myślcie o innym rozwiązaniu niż skorzystanie z usług dekoratora.

Zanim się przejdzie przez dekorowanie mieszkania, to człowiek nie zdaje sobie sprawy ile decyzji trzeba podjąć. Urządzanie mieszkania to co najmniej kilka (5 do 8) weekendów spędzonych tylko na wybieraniu akcesoriów i detali. Z pozoru prosta decyzja jak wybór kafelków może zająć pół dnia. Łatwo sobie wyobrazić, że chcemy mieć czarną podłogę - musimy tylko pojechać i kupić czarne płytki. Gdy już wejdziesz do sklepu z kafelkami to okazuje się, że może nie czarna tylko grafitowa, matowa czy półmatowa, włoska czy polska, I czy II gatunek, imitujące kamień czy gładka, płytki czy gress a może kamień i w efekcie spędzamy pół dnia układając różne wersje kafelków na podłodze w sklepie i wychodzimy zupełnie zdezorientowani, wyczerpani i bez podłogi.

Dlatego, jeśli nie masz na to czasu lub nie sprawia Ci to przyjemności, zdecyduj się na kogoś kto zrobi to za Ciebie, w przeciwnym wypadku będzie Cie to kosztowało dużo nerwów, decyzje będziesz podejmować w stresie i możesz nie być zadowolony z efektu.  

Poszukiwania projektanta

Różnica między dekoratorem a projektantem

Osoby zajmujące się dekorowaniem wnętrz mają różny zakres obowiązków. W tym wolnym zawodzie dekorator może zarówno zająć się kompleksową obsługą urządzania naszego mieszkania, na co będzie się składać:

 • zaplanowanie rozmieszczenia ujęć wody w całym mieszkaniu

 • rozmieszczenie gniazdek elektrycznych

 • ustalenie rozkładu pomieszczeń

 • ustalenie koloru ścian

 • ustawienie mebli i detali

 • nadzór nad ekipą wykończeniową

Z usług takiej osoby najlepiej skorzystać wtedy, gdy kupiliśmy nowe mieszkanie, lub dokonujemy generalnego remontu. Znacznie tańsze są usługi osób, które zajmują się jedynie dekorowaniem mieszkania. Do ich oferty może się wliczać na przykład:

 • ustawienie mebli i oświetlenia

 • pomoc w zakupie dodatków

 • ustalenie kolorystyki wnętrza

 • ustawienie detali

Dzięki takiej usłudze wnętrze będzie bardziej funkcjonalne i ładniejsze. Wszystkie szczegóły dotyczące obowiązków projektanta ustalamy przed rozpoczęciem prac i podpisaniem umowy.


Dekorator z polecenia

Nie ma nic lepszego niż rekomendacja bliskich, dlatego wiele osób decyduje się na współpracę z projektantem, który zajmował się mieszkaniem ich znajomych. Obejrzenie prawidłowo zaprojektowanego, wygodnego wnętrza od środka daje inne wrażenia, niż zobaczenie go na zdjęciu. Pamiętaj tylko, że znajomi mogli mieć zupełnie inne oczekiwania i gust niż Ty i nie zawsze to co się sprawdziło w ich przypadku może spodobać się Tobie. Prosty przykład jest następujący: znajomym mogło się nie spieszyć z remontem, dlatego zdecydowali się na osobę tańszą, ale mniej terminową i nie przeszkadzało im to, że niektóre rzeczy się obsunęły w czasie. Tobie natomiast może zależeć na czasie i wtedy może dochodzić do napięć między Tobą a projektantem, a nawet znajomymi, którzy Ci go polecili. Dlatego zawsze dopytaj znajomych i dekoratora o szczegóły istotne dla Ciebie i nie zakładaj z góry, że jak z polecenia to dobry dla Ciebie.

Warto również porównać opinie w internecie. W takim przypadku uważajmy na bardzo entuzjastyczne lub jednoznacznie negatywne opinie – mogą być pisane na zlecenie.


Portfolio / Strony internetowe projektantów

Aby znaleźć projektanta, warto obejrzeć strony internetowe osób z naszego miasta. Warto zwrócić uwagę na to, czy oglądamy fotografie, czy też idealnie wyglądające rendery. Wartościowsze są te pierwsze, gdyż pokazują one wnętrza, które powstały nie tylko na ekranie komputera.

Jeśli dekorator ma w swoim dorobku wnętrza, które wzbudzają w nas zainteresowanie, warto umówić się z nim na rozmowę. Zwykle na pierwszą rozmowę umawiamy się w budynku, którego udekorowaniem jesteśmy zainteresowani, ale ustaleń wstępnych możemy dokonać także w biurze projektanta.

Podczas rozmowy przedstawmy projektantowi nasze oczekiwania odnośnie do wnętrza oraz styl, który nam najbardziej odpowiada. Warto też przejrzeć katalogi i wskazać projektantowi te rozwiązania, które chcemy mieć w swoim wnętrzu. Architekt powinien nam podpowiedzieć, co jest aktualnie w modzie, co warto podkreślić, a czego nie eksponować. Podczas rozmowy z projektantem szybko poczujemy, czy jest to odpowiednia osoba. Liczy się nie tylko znajomość trendów czy też doświadczenie, ale także sympatia. Dekorator musi wzbudzać pozytywne uczucia, gdyż współpraca z nim zajmuje nawet kilka miesięcy. Podczas prac obydwie strony powinny być przygotowane na ustępstwa, jednak to dekorator odpowiada za efekt.


Pytajmy o wykształcenie

Zawód dekoratora wnętrz może wykonywać każda osoba, dlatego przed podpisaniem umowy warto zapytać o kwalifikacje. Niektórzy projektanci nadrabiają braki w studiach dziesiątkami zrealizowanych projektów, dlatego ich oferta powinna zwrócić większą uwagę, niż projektant po studiach bez portfolio.

Już podczas wstępnych rozmów warto porozmawiać o kwocie, jaką możemy przeznaczyć na poprawę wyglądu mieszkania, dzięki czemu projektant będzie mógł wybrać z odpowiedniej oferty mebli i dodatków.

Ustalenie ceny za projekt

Cena za udekorowanie mieszkania różni się, w zależności od wielu czynników. Należy do nich:

 • powierzchnia mieszkania

 • wymagania klienta

 • popyt na usługi projektanta

 • miasto

 • ilość dojazdów na miejsce

 • zakres usług

Przykładowe ceny w przypadku wnętrza do 50 m2 kształtują się następująco:

 • Konsultacje – 100 - 300 zł/godzina

 • Projekt wnętrza – 1250 – 3000 zł

 • Nadzór autorski – 50 zł – 275 zł za wizytę

 • Projekt zabudowy kuchennej – 80 zł m2

 • Aranżacja – 1500 - 2000 zł

 • Projekt wykonawczy – 1000 - 1250 zł

Niektórzy projektanci rozliczają swoje usługi w inny sposób, oceniając koszt za każdy pokój.

 • Urządzenie gabinetu kosztuje 600 - 800 zł

 • Urządzenie kuchni 700 – 1000 zł

 • Projekt przedpokoju 500 – 700 zł

Taka oferta jest korzystniejsza w przypadku dużych mieszkań.

Sprawdzenie, czy architekt sprosta naszym wymaganiom

Bądź dobrze przygotowany do rozmowy i spisz sobie kwestie, które są dla Ciebie ważne. Rozdziel kwestie organizacyjne od dotyczących wystroju. Jeśli ważny jest dla Ciebie termin wykonania projektu, powiedz to otwarcie, jaka data jest dla Ciebie krytyczna i umieść to w umowie. Ważne jest, żeby rozgraniczyć kwestie organizacyjne od tych dotyczących wystroju.

Stawiając jasno kwestie organizacyjne szybko zorientujesz się w rozmowie, czy osoba stara się unikać twardych zobowiązań, czy nie ma z tym problemu.

Jeśli będziesz dobrze przygotowany do rozmowy będziesz dokładnie wiedzieć, z czego możesz ustąpić, a na czym bardzo Ci zależy i poznasz konkurencyjne oferty, to rozmowa będzie prostsza i zarówno Ty, jak i projektant będziecie mogli skupić się na dobraniu takich rozwiązań, które pozwolą sprostać kwestiom np. finansowym i czasowym.


Liczy się sympatia

Pamiętaj, że jeśli decydujesz się na opcję pełnego zakresu prac projektanta to będziesz w pewnym okresie kontaktować się z nim bardzo często. Dlatego warto wybrać osobę, która nie będzie działać Ci na nerwy po 5 minutach rozmowy. To często niedoceniany aspekt, który potrafi blokować zupełnie możliwość współpracy, warto uwzględnić go przy decyzji.


Jak ustrzec się nieporozumień podczas prac

Omówienie naszego zapotrzebowania

Osobie, która nie śledzi na bieżąco trendów, może być trudno wyrazić swoje zapotrzebowanie odnośnie do wnętrza. Przed rozmową zastanówmy się, czy chcemy, by mieszkanie było zaprojektowane od nowa, czy też oczekujemy poprawy ustawienia jego elementów i przemalowania ścian. Osoby zabiegane powinny od razu spytać się o cenę usługi polegającej na kompleksowym zaprojektowaniu wnętrza i nadzorowaniu prac wykończeniowych.

Bądźmy świadomi, że nie załatwimy wszystkiego podczas jednego spotkania, dajmy sobie czas do namysłu. Proces ten powinien składać się z kilku elementów i kilku spotkań.

Na pierwszym omówimy, co nam się marzy a projektant zaproponuje nam różne rozwiązania.

Na drugim powinniśmy mieć klarowną wizję i dopytać o wszystkie szczegóły i możliwości ich wykonania.

Trzecie spotkanie powinno być robocze i polegać na ustaleniu wszystkich warunków i podpisaniu umowy. Przed popisaniem umowy, warto wziąć ją do domu i na spokojnie przeczytać, nie bójmy się zgłaszać naszych wątpliwości do różnych zapisów i nie ulegajmy presji, że musimy podpisać umowę na miejscu.

Dlaczego warto spisać umowę?

Wszystkie ustalenia z projektantem spisujemy w umowie. Jeśli unika on podpisania takiego dokumentu, twierdząc, że jest niepotrzebny, musimy mieć się na baczności. Gdy trafimy na oszustów, którzy wystawią nam zawyżony rachunek lub przeprowadzą prace niezgodnie z naszymi wymaganiami, bez umowy nie mamy szans na wybronienie swoich racji.


Co powinno się znaleźć w umowie?

W umowie znajdują się zapisy o takich kwestiach jak:

 • termin wykonania usługi lub jego etapów

 • cena za poszczególne etapy prac

 • zakres projektu

 • ilość wizyt dekoratora i jego zakres obowiązków

 • cena za dodatkowe wizyty

 • obowiązki obydwu stron

 • kary umowne za przekroczenie terminów

W umowie powinien się też znaleźć zapis o możliwości odstąpienia od niej, jeśli prace odbywają się w sposób wadliwy lub z dużym opóźnieniem.


Płaćmy po wykonaniu każdego etapu pracy

Podczas współpracy z dekoratorem wnętrz zazwyczaj wymagana jest zaliczka w wysokości 10 procent całości kwoty. Jeśli to możliwe postaraj się uniknąć tego i zaproponuj rozliczanie się po wykonanej pracy. Najlepszym dla Ciebie sposobem rozliczania jest płatność po ukończeniu każdego etapu prac i zaakceptowaniu go przez Ciebie.Podsumowując


Plusy wyboru projektanta:

 1. oszczędność czasu

 2. szybkie wykonanie prac od A do Z.

 3. Dokładny budżet działań.

 4. mniejsze ryzyku zmian planów w trakcie i po remoncie

 5. funkcjonalne rozmieszczenie drzwi, gniazd elektrycznych itp.

 6. funkcjonalne rozmieszczenie wyposażenia.

 7. zastosowanie rozwiązań, na które sami byśmy nie wpadli.

 8. możliwość tańszego zakupu mebli i akcesoriów.

 9. dobra skomponowanie kolorystyczne i stylowe całości.

 10. zdjęcie wielu decyzji z naszych barków


Wady

 1. Wysokie wynagrodzenie dla projektanta

 2. Powierzamy urządzenie naszej codziennej przestrzeni osobie obcej, nie znającej nas.

 3. Ryzyko, że nie będziemy zadowoleni z wykonanej usługi a żeby ją zmienić może się okazać konieczny drugi remont.

 4. Konieczność dużego zaangażowania pieniędzy w krótkim czasie, gdy urządzamy mieszkanie sami, niektóre rzeczy decydujemy się dokupywać z czasem.


Plusy urządzania mieszkania samemu:

1. dużo satysfakcji z pracy.

2. dostosowanie tempa prac do naszych potrzeb czasowych i budżetowych.

3. zdobywamy ciekawe doświadczenie


Wady:

1. Ryzyko złego rozplanowania rozmieszczenia drzwi, gniazdek itp.

2. Niedoszacowanie budżetu co może wymusić oszczędności na rzeczach na których nie powinniśmy oszczędzać.

3. Jeśli nie mamy dużo czasu, możemy w pośpiechu wybierać rozwiązania droższe i gorsze niż ogólnie dostępne na rynku.

4. Wymaga poświęcenia bardzo dużej ilości czasu i zaangażowania, a nie gwarantuje efektu z którego będziemy w 100% zadowoleni.

Jeśli chcemy mieć piękne i funkcjonalne wnętrze, mamy dwa wyjścia. Możemy samodzielnie uczyć się na błędach i poświęcić czas na zapoznawanie się z trendami lub skorzystać z usługi projektanta. Doświadczenie pokazuje, że ta druga metoda jest szybsza i jeśli trafimy na osobę znającą się na rzeczy, to efekt będzie znacznie lepszy.

Możemy również stosować połączenie tych dwóch metod. Pozwoli to uniknąć błędów i przełożyć część prac na projektanta a nam pozwoli zaoszczędzić część pieniędzy.

Polub nas na Facebooku

Zapisz się na nasz Newsletter

Nie przegap najciekawszych artykułów oraz wyjątkowych okazji z naszym serwisie.


Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Aby otrzymywać newsletter musisz wykonać jeszcze tylko dwa kroki:

 1. Sprawdź swój e-mail – wiadomość powinna już tam być.
 2. Kliknij na link umieszczony w tej wiadomości, aby potwierdzić prenumeratę.

I gotowe!

Zapisałeś się do naszego newslettera już wcześniej.